Zakażenia grzybicze skóry

U większości osób zakażenie grzybicze powoduje łagodną wysypkę lub swędzenie skóry. Większość zakażeń grzybiczych rozwija się na skórze, ale zakażenie grzybicze może również dotyczyć paznokci i włosów.

Jeśli dana osoba ma osłabiony układ odpornościowy z powodu choroby, takiej jak HIV lub rak, infekcja grzybicza może być bardziej poważna.

Grzybica to medyczna nazwa grzybiczych zakażeń skóry.

JAK DOSZŁO DO ZAKAŻENIA GRZYBICZEGO?

Łatwo jest nabawić się zakażenia grzybiczego. Grzyby (liczba mnoga od fungus) łatwo przenoszą się z człowieka na człowieka.

Wiele osób zaraża się infekcją grzybiczą poprzez bliski kontakt osobisty z kimś, kto ma infekcję grzybiczą, na przykład dzieląc się zakażonym przedmiotem, takim jak ręcznik lub grzebień. Infekcją grzybiczą można się również zarazić podczas chodzenia boso po zakażonej podłodze. Niektórzy ludzie zarażają się grzybicą poprzez dotykanie zwierzęcia, na którego sierści znajdują się grzyby.

Ludzie zwiększają ryzyko zakażenia grzybiczego, gdy ich skóra pozostaje mokra przez dłuższy czas. Grzyby szybko rosną w ciepłych, wilgotnych miejscach. Bielizna, kafelki pod prysznicem, gorące kąpiele, kryte solarium i pokłady basenów to częste miejsca rozwoju grzybów.

JAKIE SĄ RÓŻNE RODZAJE ZAKAŻEŃ GRZYBICZYCH I JAK SIĘ JE LECZY?

Stopa sportowca (Tinea Pedis)

Stopa atlety zazwyczaj zaczyna się między palcami stóp, powodując swędzenie, łuszczenie się i łuszczenie skóry. Bez leczenia stopa atlety może się pogarszać. U niektórych osób pojawiają się nawet swędzące pęcherze na stopach. Spód stopy również może wyglądać na suchy i łuszczący się.

Większość ludzi zaraża się stopą sportowca, chodząc boso po miejscach publicznych, takich jak szatnia lub pokład basenu.

Czasami dermatolog może stwierdzić, czy masz stopę sportowca, oglądając Twoją skórę. W innych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie badań lekarskich. Stopa sportowca może przypominać inną chorobę skóry, taką jak kontaktowe zapalenie skóry lub łuszczyca. Te choroby skóry również mogą powodować wysypkę.

Jeśli masz łagodny przypadek stopy atlety, często dobrze sprawdza się krem przeciwgrzybiczy, który łagodzi pieczenie i swędzenie.

Jeśli infekcja jest poważniejsza, dermatolog może wypisać receptę na tabletki przeciwgrzybicze.

Stopa sportowca

Grzybica paznokci (Onychomikoza, Grzybica paznokci)

Ta infekcja grzybicza często dotyka dużego palca u nogi. Może jednak dotyczyć każdego paznokcia lub wszystkich paznokci. Może powodować pogrubienie paznokcia i jego żółknięcie. Czasami dotknięty grzybicą paznokieć kruszy się. Grzybica paznokci występuje zwykle częściej u osób, które przez jakiś czas miały stopę sportowca lub zraniły paznokieć.

Infekcja grzybicza może również zaatakować paznokieć, ale zdarza się to rzadziej. Niezależnie od tego, czy grzyb zaatakuje paznokcie u rąk czy u nóg, może być trudny do wyleczenia. Aby pozbyć się infekcji grzybiczej, konieczne może być stosowanie leków przeciwgrzybiczych na receptę, które nakłada się pędzelkiem na paznokieć, lub tabletek. U niektórych osób infekcje paznokci często powracają.

Grzybica paznokci

Swędzenie pośladków (grzybica paznokci)

Swędzenie po goleniu to wysypka, która zaczyna się w okolicy pachwin. Wysypka ta jest swędząca, może się łuszczyć i ma czerwoną obwódkę. Swędzenie pośladków dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Osoby, które często się pocą, mogą być bardziej narażone na wystąpienie swędzenia pończoch. Leczenie może obejmować kremy przeciwgrzybicze, które są dostępne bez recepty. W celu uzyskania kremów na receptę, które mogą działać szybciej, należy skontaktować się z dermatologiem.

Grzybica skóry owłosionej głowy (Tinea Corporis)

Grzybica powoduje powstawanie czerwonych, swędzących, łuszczących się plam, które w miarę wzrostu przypominają pierścień. Często występuje kilka obszarów występowania grzybicy na różnych częściach ciała jednocześnie. Grzybica jest bardzo częsta u małych dzieci, które spędzają czas w bliskim kontakcie w przedszkolach lub szkołach. Infekcja ta może również dotyczyć psów i kotów, które mogą przenosić ją na ludzi.

Istnieją kremy przeciwgrzybicze dostępne bez recepty, które mogą leczyć grzybicę. Jeśli grzybica jest uporczywa, dermatolog może zastosować krem przeciwgrzybiczy lub tabletki przeciwgrzybicze na receptę.

Grzybica skóry

Grzybica skóry głowy (Tinea Capitis)

Grzybica skóry głowy jest najczęściej spotykana u dzieci. Może powodować okrągłe, łysiejące plamy i łuszczenie się skóry głowy. Łatwo rozprzestrzenia się przez wspólne szczotki, czapki lub poduszki. Ważne jest, aby zgłosić się do dermatologa w celu podjęcia leczenia. Przy odpowiednim leczeniu utracone włosy często z czasem odrastają.

Wskazówki dotyczące postępowania w przypadku zakażeń grzybiczych

Aby zapobiec zakażeniu grzybiczemu lub ponownemu zakażeniu, możesz zrobić kilka rzeczy:

  • Aby chronić stopy przed stopą sportowca, należy nosić buty pod prysznic, klapki lub sandały na siłowni, pod prysznicem lub w szatni, na basenie i w pokoju hotelowym.
  • Na siłowni przed i po ćwiczeniach należy wytrzeć sprzęt do ćwiczeń, zwłaszcza siedziska i krzesła rowerów.
  • Unikaj używania przedmiotów osobistych innej osoby, zwłaszcza jeśli wiesz, że ma ona infekcję grzybiczą. Dotyczy to ręczników, szczotek do włosów, grzebieni i innych przedmiotów.
  • Umyj ręce, jeśli dotknąłeś części ciała, która jest zakażona grzybem lub zwierzęcia, które jest zakażone grzybem.

Zmniejszy to szanse na zarażenie się lub rozprzestrzenienie infekcji.

Powiązane artykuły

Lipomassage

Opatentowana technika wyszczuplająca eliminująca miejscowe złogi i niedoskonałości.

Skolioza kręgosłupa - informacje o leczeniu

Endermolift

Ekskluzywna technika przeciwstarzeniowa oraz wyszczuplająca techniką zagęszczania skóry.

Ulthera

Jest to nowy zabieg, który nie ma odpowiednika wśród znanych dotychczas zabiegów estetycznych. Przeznaczony jest do nieinwazyjnego liftingu twarzy.

Thermolifting

Całkowicie nieinwazyjny zabieg odmładzający, który poprawia kondycję skóry twarzy i ciała. 

Kontakt z redakcją

Telefon: 12 474 82 713

Email: redakcja@youngpeople.pl