Kosmeceutyki a Twoja skóra

Kosmeceutyk to wyjątkowy rodzaj produktu do pielęgnacji skóry. W tej kategorii mieści się wiele różnych produktów. Do kosmeceutyków należą:

 • Produkty przeciwstarzeniowe, które redukują zmarszczki, wygładzają szorstką skórę i rozjaśniają jej koloryt.
 • Kremy i balsamy rozjaśniające skórę
 • Kremy z filtrem przeciwsłonecznym

Wspólną cechą wszystkich tych produktów jest zdolność do zmiany wyglądu skóry w celu poprawy jej wyglądu. Zmiany te są subtelne i mogą trwać miesiącami, zanim zostaną zauważone. Chociaż kosmeceutyki nie dają takich rezultatów jak zabiegi kosmetyczne, takie jak wstrzykiwanie wypełniaczy, wielu pacjentom podobają się ich rezultaty. Podoba im się również to, że mogą stosować produkt do pielęgnacji skóry w domu i zauważyć zmiany - bez przestojów i wizyt w gabinecie.

CZY KOSMECEUTYKI SĄ ZATWIERDZONE PRZEZ FDA?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) klasyfikuje wszystkie produkty do pielęgnacji skóry jako kosmetyki lub leki. Kosmetyki nie wymagają zatwierdzenia przez FDA, natomiast leki tak. Niektóre kosmeceutyki, takie jak filtry przeciwsłoneczne, są lekami. Ponadto, jeśli dermatolog wypisuje receptę na terapię lub leczenie, produkt ten został poddany testom FDA. FDA nie ocenia ani nie zatwierdza kosmeceutyków dostępnych bez recepty, z wyjątkiem kremów przeciwsłonecznych.

CO SPRAWIA, ŻE KOSMECEUTYK JEST SKUTECZNY?

Kosmeceutyki zawierają składniki, które mogą zmienić komórki Twojej skóry. Składnikiem tym może być witamina lub wyciąg roślinny. Wiele produktów zawiera więcej niż jeden z tych składników. Najczęściej spotykane składniki kosmeceutyków to:

Retinoidy

Słowo "retinoid" jest terminem ogólnym. W produktach do pielęgnacji skóry często można je znaleźć pod nazwą retinol lub palmitynian retinylu. Jeśli potrzebujesz silniejszego retinoidu, dermatolog może wypisać receptę na lek miejscowy zawierający kwas retinowy.

Retinoidy mogą stymulować naszą skórę do wytwarzania większej ilości kolagenu. Mogą one również:

 • Zmniejszyć drobne linie i zmarszczki
 • Zmniejszyć ciemne lub jasne plamy
 • Zmniejszać przetłuszczanie się skóry
 • Odblokować pory, lecząc trądzik
 • Nadają skórze zdrowszy, bardziej młodzieńczy wygląd

Najlepszy czas na stosowanie: Przed snem.

Wskazówki dermatologów: Kiedy zaczynasz stosować retinoid, nakładaj na skórę ilość wielkości ziarnka grochu co drugi wieczór przez kilka tygodni. Pomoże to zmniejszyć podrażnienia skóry. Jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa, zmieszaj retinoid z kremem nawilżającym. Twój dermatolog poinformuje Cię, ile kremu nawilżającego należy dodać.

Retinoidów nie należy stosować, jeśli jesteś w ciąży lub zamierzasz zajść w ciążę.

Witamina C

Zarówno retinoidy, jak i witamina C są przeciwutleniaczami. Antyoksydanty są ważne, ponieważ pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek skóry. Witamina C stymuluje również skórę do wytwarzania większej ilości kolagenu. Im więcej kolagenu zawiera nasza skóra, tym mniej linii i zwiotczeń widzimy.

Dodana do produktów do pielęgnacji skóry, witamina C (czasami określana jako kwas L-askorbinowy) może

 • Zmniejszać drobne linie i zmarszczki
 • Rozjaśniać skórę
 • Zmniejszać oznaki uszkodzeń skóry spowodowanych działaniem słońca

Najlepszy czas na stosowanie: Stosować rano przed nałożeniem kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Wskazówka dla dermatologów: Nie powinnaś stosować witaminy C, jeśli masz wrażliwą skórę lub trądzik różowaty.

Peptydy i ekstrakty z komórek macierzystych

Peptydy to małe białka stymulujące skórę. Ekstrakty z komórek macierzystych to nowsze cząsteczki, które mogą przyspieszać obrót starzejących się komórek skóry.

Oba te składniki mogą pomóc Twojej skórze w produkcji kolagenu, elastyny i innych substancji, które są bardziej rozpowszechnione w młodej skórze. To może:

 • Zmniejszyć zmarszczki i linie mimiczne
 • Pogrubić skórę, co może nieznacznie zmniejszyć jej zwiotczenie
 • ujędrnić skórę
 • Poprawić wytrzymałość skóry

Najlepszy czas na stosowanie: Przed snem

Wskazówka dla dermatologów: Peptydy i wyciągi z komórek macierzystych nie podrażniają skóry. Mogą je stosować pacjenci o wrażliwej skórze.

Kwasy hydroksylowe

Alfa-hydroksykwasy (AHA) to naturalnie występujące kwasy, które mogą bezpiecznie usuwać martwe komórki z powierzchni skóry. Kwasy AHA stosowane w produktach do pielęgnacji skóry to kwas glikolowy (z trzciny cukrowej), kwas mlekowy (z mleka) i kwas jabłkowy (z jabłek).

Kwasy AHA znajdują się w wielu produktach do pielęgnacji skóry, w tym w kremach nawilżających i peelingach do samodzielnego stosowania w domu. Kwasy AHA mogą:

 • Wyrównać koloryt skóry
 • Zmniejszyć szorstkość i suchość skóry
 • Zmniejszają drobne linie i zmarszczki

Beta hydroksykwasy (BHA) usuwają martwe komórki naskórka i działają kojąco na skórę. Kwas salicylowy jest powszechnie stosowanym kwasem BHA. Jest on skutecznym środkiem przeciwtrądzikowym, ponieważ usuwa martwe komórki naskórka, które powodują powstawanie zaskórników i wągrów. Najlepszy czas stosowania: Różnie, stosuj zgodnie z zaleceniami.

Rada dermatologów: Kwasy hydroksylowe usuwają górną warstwę skóry. Aby chronić skórę, stosuj codziennie krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

JAK MOGĘ SPRAWDZIĆ, CZY DANY KOSMECEUTYK ZADZIAŁA?

Zapytaj swojego dermatologa. Wizyta w gabinecie może oszczędzić Ci czasu i pieniędzy. Dermatolodzy mogą polecić Ci produkty do pielęgnacji skóry, które mają solidne podstawy naukowe. Dermatolodzy wiedzą, które produkty okazały się bezpieczne i skuteczne w badaniach na ludziach.

CZY ISTNIEJĄ ZAGROŻENIA ZWIĄZANE ZE STOSOWANIEM KOSMECEUTYKÓW?

Prawdopodobnie największym ryzykiem jest to, że produkt nie będzie działał zgodnie z oczekiwaniami. Oświadczenia dotyczące niektórych kosmeceutyków mogą być bardzo przesadzone. Dzieje się tak dlatego, że FDA zatwierdza tylko leki, a nie kosmetyki.

Inne zagrożenia związane ze stosowaniem kosmeceutyków to podrażnienie skóry lub alergia skórna. Poproszenie dermatologa o zalecenia dotyczące produktów pomaga zmniejszyć to ryzyko. Dermatolog może pomóc Ci wybrać produkty odpowiednie dla Twojego typu skóry i zapewniające pożądane rezultaty.

Niektóre produkty sprzedawane jako kosmeceutyki zawierają substancje toksyczne, takie jak rtęć lub ołów. Aby się zabezpieczyć, unikaj kupowania produktów od nieznanych firm i na zagranicznych stronach internetowych.

JAKIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI DERMATOLOGÓW DOTYCZĄCE STOSOWANIA KOSMECEUTYKÓW?

 • Zacznij od jednego lub dwóch kosmeceutyków. Stosowanie wielu produktów naraz może podrażnić skórę. Nie będziesz w stanie stwierdzić, które z nich działają, a które mogą być drażniące. Ochrona przeciwsłoneczna powinna być jednym z pierwszych kosmeceutyków, których używasz.
 • Codziennie używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym: Dermatolodzy są zgodni, że filtr przeciwsłoneczny to najskuteczniejszy kosmeceutyk, jaki można kupić. Warto używać kremu z filtrem, który oferuje:
  • SPF 30 lub wyższy
  • Szerokie spektrum ochrony
  • Wodoodporność
  Filtr przeciwsłoneczny, który oferuje powyższe funkcje, zmniejsza ryzyko przedwczesnego starzenia się skóry i zachorowania na raka skóry. Stosując go codziennie, Twój organizm może naprawić niektóre szkody wyrządzone skórze przez słońce. Każdy ma jakieś uszkodzenia spowodowane działaniem słońca.
 • Na opakowaniu szukaj następujących informacji: Bezpłatny numer telefonu, pod który można dzwonić w razie pytań po użyciu produktu. Zwróć również uwagę na słowa: "hipoalergiczny" (niskie ryzyko wystąpienia alergii skórnej), "niekomedogenny" (małe prawdopodobieństwo zatykania porów) i "nieacnegenny" (małe prawdopodobieństwo wywołania trądziku).
 • Starannie dobieraj rozjaśniacze do skóry: Wiele kosmeceutyków może rozjaśnić ciemne plamy i niepożądany pigment na skórze. Szukając produktów, upewnij się, że na etykiecie znajduje się jeden z następujących składników: kwas glikolowy, hydrochinon, kwas kojowy, kwas L-askorbinowy (witamina C), wyciąg z lukrecji, N-acetyloglukozamina, niacynamid (witamina B3) lub soja. Rozjaśniacze skóry wyprodukowane w innych krajach mogą zawierać rtęć. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, dermatolodzy zalecają codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Słońce przyciemnia skórę. Aby zapewnić jej maksymalną ochronę, stosuj preparaty z filtrem przeciwsłonecznym zawierające oba te składniki - dwutlenek tytanu i tlenek cynku.
 • Produkty należy nakładać na czystą skórę w następującej kolejności. Rano najpierw delikatnie umyj skórę i osusz ją. Następnie nałóż produkty w następującej kolejności: 1) kosmeceutyk, 2) filtr przeciwsłoneczny lub krem nawilżający z filtrem przeciwsłonecznym oraz 3) makijaż.Przed snem należy delikatnie oczyścić i osuszyć twarz. Następnie zastosuj swój kosmeceutyk.Oczyszczanie skóry na noc jest niezbędne. Usuwa ono makijaż i produkty do pielęgnacji skóry. Nagromadzone produkty mogą zatykać pory i powodować trądzik.
 • Przechowuj je we właściwy sposób: Produkty należy zawsze przechowywać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu.
 • Sprawdzaj datę ważności: przeterminowane produkty mogą nie działać.
 • Czytaj i stosuj się do zaleceń: Dzięki temu uzyskasz najlepsze rezultaty.

TWÓJ DERMATOLOG JEST TWOIM NAJLEPSZYM ŹRÓDŁEM INFORMACJI

Kosmeceutyki dają nam kolejny sposób na poprawę wyglądu skóry. Niektóre z nich redukują oznaki starzenia się skóry. Inne pomagają kontrolować trądzik. Może być trudno określić, które produkty pomogą Twojej skórze wyglądać najlepiej. Twój dermatolog może Ci pomóc.

Powiązane artykuły

Lipomassage

Opatentowana technika wyszczuplająca eliminująca miejscowe złogi i niedoskonałości.

Skolioza kręgosłupa - informacje o leczeniu

Endermolift

Ekskluzywna technika przeciwstarzeniowa oraz wyszczuplająca techniką zagęszczania skóry.

Ulthera

Jest to nowy zabieg, który nie ma odpowiednika wśród znanych dotychczas zabiegów estetycznych. Przeznaczony jest do nieinwazyjnego liftingu twarzy.

Thermolifting

Całkowicie nieinwazyjny zabieg odmładzający, który poprawia kondycję skóry twarzy i ciała. 

Kontakt z redakcją

Telefon: 12 474 82 713

Email: redakcja@youngpeople.pl