Neurodermatitis

Neurodermitis wokół kości skokowej
: Drapanie swędzącej plamy wokół kostki spowodowało pojawienie się neurodermitis
.

Neurodermitis: Przegląd

Neurodermitis to choroba skóry, która zaczyna się od swędzenia.

Swędzenie może pojawić się w dowolnym miejscu na powierzchni ciała. Najczęściej jednak swędząca plama pojawia się na ramieniu, nodze lub z tyłu szyi. Często pojawia się także w okolicy odbytu i narządów płciowych. Jeśli pojawia się w okolicy narządów płciowych, często występuje na mosznie lub sromie.

Swędzenie może być tak intensywne, że osoba często drapie lub pociera swędzące miejsce. Swędzenie może też pojawiać się i znikać. U większości osób swędzenie w tym miejscu jest najbardziej odczuwalne podczas odpoczynku lub snu. Swędzenie powoduje drapanie lub pocieranie tego obszaru podczas snu - i może wybudzić osobę ze spokojnego snu.

Dość często swędzenie zaczyna się w szczególnie stresującym okresie w życiu danej osoby. Nawet po ustąpieniu stresu swędzenie zwykle nie ustępuje. Drapanie lub pocieranie może zmienić wygląd swędzącej plamy.

Piśmiennictwo
Ambika H, Vinod CS, et. al. "A case of neurodermatitis circumscipta of scalp presenting as patchy alopecia." Int J Trichology. 2013 Apr;5(2):94-6
.Burgin S. "Nummular eczema and lichen simplex chronicus / prurigo nodularis." In: Wolff K, Goldsmith LA, et al. Fitzpatrick's Dermatology in General Medicine (seventh edition). McGraw Hill Medical, New York, 2008:160-2.
Doyen J, Demoulin S, et al. "Vulvar skin disorders throughout lifetime: about some representative dermatoses." Biomed Res Int. Published online Jan 8, 2014.
Habif TP, Campbell JL, et al. "Lichen simplex chronicus" (karta #7). Dermatology DDxDeck. Mosby Elsevier 2006.



Rodzaje wyprysków: Neurodermitis Objawy i oznaki

Neurodermitis jest częstym rodzajem egzemy. Jeśli masz neurodermitis, możesz zaobserwować jedną lub więcej z poniższych oznak i objawów:

Intensywne swędzenie

Neurodermia zaczyna się od swędzącego fragmentu skóry. Może on swędzieć często lub od czasu do czasu.

W miarę drapania lub pocierania swędzącego fragmentu skóry, swędzenie to staje się coraz silniejsze. Dermatolodzy określają to swędzenie i drapanie jako cykl swędzenie-drapanie-swędzenie. Cykl ten może być trudny do przerwania.

Większość osób, u których rozwija się neurodermitis, ma jedną lub dwie swędzące plamy. Możliwe jest także pojawienie się kilku swędzących plam, ale zdarza się to rzadko.

Swędzenie często staje się bardziej intensywne podczas odpoczynku lub snu

Swędzenie nasila się także w sytuacjach stresowych.

Ból

Niektórzy ludzie drapią się tak bardzo, że ich skóra zaczyna boleć. Jedno z badań wykazało, że kiedy neurodermitis pojawia się na skórze głowy, u ludzi może występować zarówno swędzenie, jak i ból.

Podniesiona, szorstka plama o fioletowym (w przypadku ciemnych odcieni skóry) lub czerwonym (w przypadku jasnych odcieni skóry) kolorze

Częste drapanie powoduje zmiany na skórze. W miarę dalszego drapania lub pocierania swędzącej plamy, skóra może się łuszczyć i przybierać kolor od fioletowego do czerwonawego.

Neurodermia z tyłu szyi

Częste drapanie prowadzi do powstania szorstkiej i przebarwionej plamy na skórze.

Neurodermia często występuje na tylnej części szyi

Inne częste miejsca, w których rozwija się neurodermia, to ramiona, powieki, skóra głowy, odbyt i genitalia.

Otwarte rany, które krwawią

W przypadku wielokrotnego drapania lub pocierania miejsca z neurodermitis mogą pojawić się otwarte, krwawiące owrzodzenia. Otwarte owrzodzenia zwiększają ryzyko rozwoju infekcji.

Neurodermia na kostce

Częste drapanie się spowodowało powstanie tej łuskowatej plamy zgrubiałej skóry i otwartych, krwawiących owrzodzeń.

Infekcja

Drapanie się może być przyczyną infekcji. Dzieje się tak, gdy zarazki znajdujące się pod paznokciami lub na dłoniach przedostają się do organizmu.

Jeśli zauważysz skorupy koloru miodu, płyn wyciekający ze swędzącego miejsca lub ropiejące zgrubienia, skontaktuj się z lekarzem.

Są to objawy zakażenia.

Skóra staje się grubsza i wygląda na skórzastą

Przy częstym drapaniu lub pocieraniu skóra ma tendencję do pogrubiania się, aby się chronić. Swędząca plama może wyglądać na skórzastą i przybrać kolor brązowawy, szary lub czerwonawy. Można również zauważyć, że swędząca plama jest sucha, szorstka i łuszcząca się. Nawet gdy skóra zgęstnieje, swędzenie nie ustępuje.

Częste drapanie może powodować pogrubienie skóry

Bardzo gruba skóra może mieć szarawy odcień.

Wypadanie lub łamanie się włosów

Częste drapanie (lub pocieranie) skóry głowy może prowadzić do wypadania włosów. Również na skórze częste drapanie może powodować powstawanie gołych plam.

Neurodermitis często powoduje okrągłe, łuszczące się plamy na skórze głowy

Swędzące płaty na skórze głowy mogą powodować obfite łuszczenie się skóry, co może być mylone z łupieżem.

Blizny

Jeśli drapanie powoduje głębokie rany, skóra może się bliznowac w trakcie gojenia.

Neurodermitis z blizną (białe linie)

Skóra z bliznami może również swędzieć.

Nie jest do końca jasne, co jest przyczyną tego ciągłego swędzenia. Naukowcy odkryli, że niektóre osoby są bardziej narażone na wystąpienie neurodermitis.

Możesz dowiedzieć się, czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka pod adresem: Neurodermatitis: Przyczyny.


Zdjęcia
1,5,7: Getty Images

2,3,6: Obrazy wykorzystane za zgodą DermNet NZ.

4, 8: Obrazy wykorzystane za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.

Piśmiennictwo
Burgin S. "Wyprysk pęcherzykowy i liszaj prosty przewlekły / prurigo nodularis." In: Wolff K, Goldsmith LA, et al. Fitzpatrick's Dermatology in General Medicine (seventh edition). McGraw Hill Medical, New York, 2008:160-2.

Habif TP, Campbell JL, et al. "Lichen simplex chronicus" (karta #7). Dermatology DDxDeck. Mosby Elsevier 2006.

Juarez MC, Shawn G Kwatra SG. "A systematic review of evidence-based treatments for lichen simplex chronicus". J Dermatolog Treat. 2020 Mar 6;1-9.

Legat FJ, Weisshaar E, et al. "Pruritus and dysesthesia." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (4th edition). Elsevier, Chiny, 2018:116-7.

Muylaert BPB, Borges MT, et al. "Lichen simplex chronicus on the scalp: exuberant clinical, dermoscopic, and histopathological findings." An Bras Dermatol. 2018 Jan-Feb;93(1):108-110.

Schoenfeld J. "Lichen simplex chronicus." In: James WD [editor] Medscape. Last updated August 20, 2020.

Voicu C, Tebeica T, et al. "Lichen simplex chronicus as an essential part of the dermatologic masquerade." [Open Access] Maced J Med Sci. 2017 Jul 24;5(4):556-7.


Napisane przez:
Paula Ludmann, MS

Reviewed by:
Pearl E. Grimes, MD, FAADIvy
Lee, MD, FAAD

Ostatnia aktualizacja: 1/20/21


Wszystkie treści zostały opracowane wyłącznie przez Amerykańską Akademię Dermatologiczną

Przyczyny neurodermii

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie neurodermitis?

Przyczyny tej choroby skóry nie są do końca jasne. Naukowcy wiedzą jednak, że niektóre osoby są bardziej narażone na rozwój tej choroby.

Wyniki badań naukowych sugerują, że ryzyko jest większe, jeśli cierpisz na jedno z poniższych schorzeń, które powoduje swędzenie skóry:

  • Atopowe zapalenie skóry

  • Kontaktowe zapalenie skóry

  • Skrajnie sucha skóra

  • Łuszczyca

  • Zastoinowe zapalenie skóry

  • schorzenia wewnątrz organizmu, które prowadzą do swędzenia skóry, np. choroby nerek

Ryzyko może być również wyższe u osób cierpiących na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) lub zaburzenia lękowe.

Według Międzynarodowej Fundacji OCD (International OCD Foundation), OCD to zaburzenie psychiczne, które powoduje powstawanie niechcianych myśli i wyobrażeń, których człowiek nie może powstrzymać. Takie myśli i wyobrażenia prowadzą do silnego stresu lub niepokoju. Aby uwolnić się od tych myśli, ludzie często odczuwają potrzebę powtarzania pewnych zachowań. Jednym z przykładów jest ciągłe sprawdzanie, czy drzwi są zamknięte.

Ryzyko jest większe, jeśli jesteś w wieku

  • w wieku od 30 do 50 lat

  • Kobieta

  • Afroamerykaninem lub Azjatą

Neurodermitis jest rzadkie u dzieci. U nielicznych dzieci z egzemą (atopowym zapaleniem skóry) występuje neurodermia.

Niektóre choroby, takie jak katar sienny, również zwiększają ryzyko zachorowania.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich krewnych ma (lub miał) katar sienny, egzemę dziecięcą lub astmę, możesz być bardziej narażony na wystąpienie neurodermitis.

Kiedy zazwyczaj zaczyna się neurodermitis?

Swędzenie często zaczyna się, gdy ktoś przechodzi przez trudny okres w życiu. Jest bardziej prawdopodobne, że neurodermia rozwinie się u Ciebie, gdy odczuwasz silny stres:

  • Niepokój

  • Stres

  • Depresja

Nawet gdy życie ulega poprawie, swędzenie związane z neurodermitis często nie ustępuje.

Co powoduje neurodermitis?

Naukowcy odkryli, że niektóre osoby mają zwiększone ryzyko zachorowania na neurodermitis, jednak przyczyny tej choroby nie są do końca znane.

Być może choroba ta rozwija się w wyniku nadmiernej reakcji nerwów w skórze. Może to wyjaśniać, dlaczego neurodermitis często zaczyna się, gdy dana osoba odczuwa silne emocje, takie jak stres, lęk czy depresja. Mogą one powodować reakcję umysłu i ciała.

Nerwy mogą nadmiernie reagować także w przypadku:

  • alergii

  • Ukąszenie przez owada

  • zranienia nerwu

  • Nadmiernie sucha skóra

  • Atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca (choroby skóry)

  • Słaby przepływ krwi

Dermatolodzy często określają powyższe czynniki jako "wyzwalacze". Oznacza to, że aby choroba mogła się rozpocząć, coś musi ją wywołać (lub sprowokować).

Inne możliwe czynniki wyzwalające neurodermitis to m.in:

  • noszenie ciasnych ubrań, zwłaszcza wykonanych z wełny, rayonu lub poliestru

  • narażenie na dużą ilość spalin samochodowych

  • Pocenie się lub wysoka temperatura.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć neurodermitis, ważne jest, by się o tym przekonać. Bez leczenia swędzenie może być intensywne i długotrwałe. Wizyta u dermatologa może pomóc w postawieniu dokładnej diagnozy. Aby dowiedzieć się, na czym polega diagnozowanie i leczenie neurodermitis, przejdź do strony: Neurodermatitis: Diagnostyka i leczenie.


Obraz
Getty Images

Piśmiennictwo
High WA. "Lichenoidalne wykwity skórne." In: Fitzpatrick JE, et al. Dermatology Secrets Plus (5th ed.), Elsevier. China, 2016:113.

Juarez MC, Shawn G Kwatra SG. "A systematic review of evidence-based treatments for lichen simplex chronicus". J Dermatolog Treat. 2020 Mar 6;1-9.

Legat FJ, Weisshaar E, et al. "Pruritus and dysesthesia." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (4th edition). Elsevier, Chiny, 2018:116-7.

Plaza JA, Prieto VG. "Inflammatory skin conditions." In: Modern Surgical Pathology (2nd ed.), 2009. p. 1843+.

Schoenfeld J. "Lichen simplex chronicus." In: James WD [editor] Medscape. Ostatnia aktualizacja 20 sierpnia 2020.


Napisane przez:
Paula Ludmann, MS

Reviewed by:
Pearl E. Grimes, MD, FAADIvy
Lee, MD, FAAD

Ostatnia aktualizacja: 1/20/21


Wszystkie treści zostały opracowane wyłącznie przez Amerykańską Akademię Dermatologiczną

Rodzaje wyprysków: Diagnostyka i leczenie neurodermitis

Jak dermatolodzy diagnozują neurodermitis?

Aby dowiedzieć się, czy masz neurodermitis, dermatolog powinien:

  • Zbada swędzące płaty skóry: Dzięki temu dermatolog może poszukać oznak neurodermii.

  • Zadawać pytania: Ważne jest, aby dermatolog posiadał pewne informacje na temat pacjenta, w tym kiedy zaczęło go swędzieć, czy swędzi cały czas, czy też pojawia się i znika, a także co robi, aby złagodzić swędzenie.

  • Należy pobrać wymaz (jeśli skóra wygląda na zainfekowaną): Dzięki temu dermatolog będzie mógł stwierdzić, czy doszło do zakażenia, co pozwoli na zastosowanie odpowiedniego leczenia.

  • Przeprowadzenie (lub skierowanie na) testów alergicznych: Jeśli dermatolog uważa, że swędzenie może być spowodowane reakcją alergiczną, może to pomóc w ustaleniu, na co jesteś uczulony.

Mów dermatologowi o każdym przypadku swędzenia

Niektórzy ludzie czują się zakłopotani swędzeniem odbytu lub genitaliów. Dermatolodzy zdają sobie sprawę, że w tych miejscach często rozwija się neurodermitis.

Wiedząc, gdzie swędzi Cię skóra, dermatolog będzie mógł postawić dokładną diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie.

Jeśli dermatolog uważa, że u pacjenta może występować druga choroba skóry, taka jak łuszczyca, konieczne może być wykonanie biopsji skóry, aby to sprawdzić.

Twój dermatolog może wykonać biopsję skóry podczas wizyty w gabinecie. Podczas biopsji skóry pacjent pozostaje przytomny, a dermatolog usuwa niewielki fragment skóry.

Dlaczego warto zgłosić się do dermatologa w celu zdiagnozowania neurodermitis?

Neurodermitis może rozwijać się wraz z inną chorobą skóry, taką jak egzema czy łuszczyca. Z tego powodu najlepiej jest udać się do lekarza, który posiada gruntowne wykształcenie i doświadczenie w diagnozowaniu chorób skóry.

Skuteczne leczenie wymaga dokładnego zdiagnozowania wszystkich chorób skóry.

Jak dermatolodzy leczą neurodermitis?

Jeśli cierpisz na neurodermitis, ważne jest leczenie. Neurodermitis rzadko ustępuje bez leczenia.

Twój dermatolog opracuje plan leczenia w oparciu o indywidualne oznaki, objawy i potrzeby pacjenta. Twój indywidualny plan może obejmować leczenie w celu:

Powstrzymanie swędzenia: Aby leczenie było skuteczne, należy zaprzestać drapania, pocierania i dotykania swędzącej skóry. Aby złagodzić swędzenie skóry, konieczne może być zastosowanie jednego lub kilku z poniższych środków:

  • Kortykosteroid: Lek ten zazwyczaj nakłada się na zmienione chorobowo miejsce zgodnie z zaleceniami. Czasami dermatolog wstrzykuje ten lek bezpośrednio w swędzące miejsce. Kortykosteroid pomaga zmniejszyć obrzęk, ciepło, swędzenie i tkliwość. Może on również zmiękczyć zgrubiałą skórę.

  • Chłodny okład: Nałożenie chłodnego kompresu lub moczenie miejsca w wodzie przez 5 minut przed zastosowaniem kortykosteroidu może pomóc w łatwiejszym przeniknięciu leku przez zgrubiałą skórę - i zmniejszyć swędzenie.

  • Lek przeciwhistaminowy, który powoduje senność: Może on złagodzić swędzenie i pomóc w zaśnięciu.

  • Środek nawilżający: Zmniejsza suchość skóry, co może zmniejszyć swędzenie.

  • Preparat smoły węglowej: Można go nałożyć na skórę lub dodać do kąpieli.

  • Krem z kapsaicyną lub krem z doksepiną: Mogą one zmniejszyć swędzenie.

Konieczne może być przykrycie tego obszaru przed pójściem spać. Pomoże to chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi drapaniem podczas snu.

Przykrycie miejsca może również ułatwić przenikanie leku przez zgrubiałą skórę.

Jeśli powyższe sposoby leczenia nie powstrzymają swędzenia, dermatolog może spróbować mniej tradycyjnej metody leczenia. W czasopismach medycznych opisano, że poniższe metody leczenia, przepisane lub zastosowane przez dermatologa, okazały się skuteczne w przypadku niektórych pacjentów z neurodermitis.

  • Roztwór zawierający aspirynę i dichlorometan, który należy nałożyć na swędzące miejsce

  • maść z takrolimusem lub krem z pimekrolimusem, które należy nakładać na swędzące miejsce

  • Wstrzykiwanie toksyny botulinowej

Chociaż toksyna botulinowa kojarzy się z leczeniem zmarszczek, może ona również pomóc w zmniejszeniu swędzenia. W jednym z badań z udziałem 3 pacjentów z neurodermitis, u wszystkich zauważalnie zmniejszyło się swędzenie w ciągu 1 tygodnia po leczeniu toksyną botulinową. W ciągu 2 do 4 tygodni u wszystkich pacjentów zniknęły plamy neurodermitis.

Leczenie uszkodzonej skóry: Skóra ma zewnętrzną warstwę, która musi się goić. Jeśli się nie zagoi, odsłonięty nerw może nadal wywoływać chęć drapania się. Aby pomóc skórze w gojeniu się, dermatolog może zastosować następujące środki:

  • Moczenie: Może to być szczególnie pomocne w przypadku neurodermitis na narządach płciowych lub w odbycie. Moczenie może pomóc złagodzić swędzenie, podrażnienie lub ból w tych miejscach.

  • Środek nawilżający: Nałożenie go po namoczeniu pomaga zatrzymać bardzo potrzebną wilgoć.

Gdy skóra zacznie się goić, może wystarczyć sam krem nawilżający. Pamiętaj, aby stosować krem nawilżający zalecany przez dermatologa. Niektóre środki nawilżające mogą podrażniać wrażliwą skórę, co może pogorszyć stan neurodermii.

Zmniejsz ilość zgrubiałej skóry: Jeśli skóra stała się bardzo gruba, dermatolog może zalecić stosowanie leku, który pomoże zmniejszyć jej grubość.

Leczenie infekcji: Jeśli obszar jest zakażony, dermatolog przepisze lek, który należy nakładać na ten obszar lub przyjmować doustnie przez określony czas.

Czy dermatolog przepisał tabletki na leczenie infekcji?

Jest niezwykle ważne, abyś przyjmował wszystkie leki, nawet jeśli czujesz się lepiej lub wydaje się, że infekcja ustąpiła.

Wylecz ranę: Częste drapanie się czasami powoduje powstanie rany, która wymaga leczenia. Rany można leczyć w jeden z następujących sposobów:

  • Pielęgnacja rany w domu

  • Leczenie chirurgiczne

  • Terapia podciśnieniowa ran (można ją przeprowadzić w domu)

  • Tlenoterapia hiperbaryczna (wymaga wizyty w szpitalu)

Łagodzenie niepokoju i stresu: Kiedy neurodermia nie ustępuje po zastosowaniu leków, pomocne może być zastanowienie się nad tym, co dzieje się w Twoim życiu.

Czy w Twoim życiu jest ogromny stres? Czy czujesz się niespokojny? Zarówno stres, jak i niepokój mogą wywoływać swędzenie - nawet jeśli jest ono zwalczane lekami. Jeśli stres lub niepokój są stałym elementem Twojego życia, do pozbycia się świądu mogą być konieczne następujące działania:

  • Lek przeciwlękowy

  • Psychoterapia, dzięki której można porozmawiać o stresie lub lęku i znaleźć sposoby skutecznego radzenia sobie z nimi.

Historia sukcesu pacjenta

Historia opublikowana w czasopiśmie medycznym pokazuje, że zajęcie się kwestią psychologiczną może być skuteczne. Historia ta zaczyna się od 60-letniej kobiety, która miała intensywnie swędzącą plamę na skórze głowy.

Plama ta była tam od lat. Czasami skóra głowy kobiety swędziała tak mocno, że drapała ten obszar aż do krwi. Po dwóch latach drapania swędząca plama na skórze głowy całkowicie wyłysiała.

Dzięki wizycie u dermatologa kobieta dowiedziała się, że cierpi na neurodermatitis. Dermatolog zalecił jej następujący plan leczenia:

  • Zastrzyki z kortykosteroidów raz w tygodniu przez 4 tygodnie

  • Leki przeciwlękowe

  • Psychoterapia

Kobieta zastosowała się do tego planu leczenia. W ciągu trzech miesięcy wszystkie objawy ustąpiły, a jej włosy odrosły. W trzecim miesiącu przestała przyjmować leki przeciwlękowe. Podczas sześciomiesięcznej wizyty kontrolnej u dermatologa nie miała żadnych oznak ani objawów neurodermitis.

Nie ma jednego planu leczenia, który sprawdziłby się w przypadku każdego pacjenta z neurodermitis. Dlatego też dermatolodzy nadal badają możliwości leczenia neurodermitis.

Jeśli nadal swędzi Cię skóra, poinformuj o tym swojego dermatologa. Być może będą dla Ciebie dostępne inne opcje.

Kilku pacjentów odniosło sukces stosując biofeedback. Jest to technika, której można się nauczyć. Pomaga ona ludziom kontrolować pewne reakcje, takie jak chęć drapania się.

Inną opcją jest TENS. Jest to skrót od przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS) i polega na wykorzystaniu urządzenia do wysyłania impulsów elektrycznych na skórę. Impulsy elektryczne mogą zmniejszyć świąd.

W niewielkim badaniu przeprowadzonym na 22 pacjentach z neurodermitis, u których nie udało się uzyskać ulgi po zastosowaniu leków kortykosteroidowych, TENS okazał się pomocny. Pod koniec 4 tygodni u 80% pacjentów świąd znacznie się zmniejszył.

Innym rozwiązaniem może być leczenie światłem. Aby skorzystać z leczenia światłem, należy udać się do szpitala lub gabinetu lekarskiego, który oferuje taką terapię.

Jaki jest rezultat leczenia neurodermitis?

Neurodermia może ustąpić całkowicie. Znalezienie skutecznego planu leczenia może jednak zająć trochę czasu. Konieczne może być wypróbowanie różnych metod leczenia. Za każdym razem należy bezwzględnie przestrzegać planu leczenia.

Neurodermitis rzadko ustępuje bez leczenia. Po ustąpieniu neurodermii, może ona powrócić, jeśli zostanie wywołana. Do czynników często wywołujących neurodermitis należą stres, niepokój i wszystko, co podrażnia skórę. Jeśli dojdzie do zaostrzenia choroby, konieczne będzie ponowne leczenie neurodermitis.

Niektórzy ludzie uważają, że aby zapobiec nawrotom neurodermii, muszą leczyć ten obszar. Twój dermatolog powie Ci, co jest dla Ciebie odpowiednie.

Ważną rolę w leczeniu neurodermitis odgrywa także samoopieka. Dowiedz się, co możesz zrobić samodzielnie na stronie: Neurodermatitis: Samoopieka.


Obraz
Getty Images

Piśmiennictwo
Ambika H, Vinod CS, et al. "A case of neurodermatitis circumscipta of scalp presenting as patchy alopecia." Int J Trichology. 2013 Apr;5(2):94-6.

Engin B, Tufekci O, et al. The effect of transcutaneous electrical stimulation in the treatment of lichen simplex: A prospective study." Clin Exp Dermatol. 2009; 34(3):324-8.

Heckmann M, Heyer G, et al. "Botulinum toxin type A injection in the treatment of lichen simplex: an open pilot study." J Am Acad Dermatol. 2002 Apr;46(4):617-9.

Juarez MC, Shawn G Kwatra SG. "A systematic review of evidence-based treatments for lichen simplex chronicus." J Dermatolog Treat. 2020 Mar 6;1-9.

Legat FJ, Weisshaar E, et al. "Pruritus and dysesthesia." In: Bolognia JL, et al. Dermatologia. (4th edition). Elsevier, Chiny, 2018:116-7.

Liao YH, Lin CC, et al. "Increased risk of lichen simplex chronicus in people with anxiety disorder: A nationwide population-based retrospective cohort study." Br J Dermatol. 2014 Apr;170(4):890-4.

Lotti T, Buggiani G, et al. "" Prurigo nodularis and lichen simplex chronicus." Dermatol Ther. Jan-Feb 2008;21(1):42-6.

Muylaert BPB, Borges MT, et al. "Lichen simplex chronicus on the scalp: exuberant clinical, dermoscopic, and histopathological findings." An Bras Dermatol. 2018 Jan-Feb;93(1):108-110.

Schoenfeld J. "Lichen simplex chronicus." In: James WD [editor] Medscape. Ostatnia aktualizacja 20 sierpnia 2020.

Tan E, Tan A, et. al. "Tacrolimus maść 0,1% w leczeniu liszaja prostego przewlekłego moszny: An open-label study." J Am Acad Dermatol. 2013;68(4) supp. 1, page AB38. Abstrakt plakatu: Nie zidentyfikowano wsparcia komercyjnego.

Yosipovitch G, Sugeng MW, et al. "The effect of topically applied aspirin on localized circumscribed neurodermatitis." J Am Acad Dermatol. 2001;45(6):910-3.


Napisane przez:
Paula Ludmann, MS

Reviewed by:
Pearl E. Grimes, MD, FAADIvy
Lee, MD, FAAD

Ostatnia aktualizacja: 1/20/21


Wszystkie treści zostały opracowane wyłącznie przez Amerykańską Akademię Dermatologiczną

Rodzaje wyprysku: Neurodermitis Samodzielna pielęgnacja

10 wskazówek, których dermatolodzy udzielają swoim pacjentom z neurodermitis

Aby pozbyć się neurodermitis, musisz przestać się drapać, pocierać i dotykać swędzącej skóry.

Dermatolodzy rozumieją, że może się to wydawać niemożliwe. Dlatego oferują swoim pacjentom z neurodermitis następujące wskazówki.

  1. Postępuj zgodnie z planem leczenia. Plan leczenia obejmuje leki, które mogą powstrzymać swędzenie. Aby leki te działały, należy je stosować zgodnie z zaleceniami.

    Nawet jeśli stosujesz leki zgodnie z zaleceniami, skóra może przez jakiś czas swędzieć. Kiedy zacznie swędzieć, można uzyskać tymczasową ulgę, wykonując jedną z poniższych czynności:

    • Przyłóż chłodny okład do swędzącego miejsca. Aby zrobić chłodny okład, należy przepłukać czystym ręcznikiem zimną wodą, a następnie przykładać chłodny, wilgotny ręcznik na miejsce swędzenia przez 10-15 minut kilka razy dziennie.
    • Weź chłodną kąpiel w koloidalnej mączce owsianej. Produkt ten jest dostępny w lokalnej aptece.
    • Zażyj lek przeciwhistaminowy zawierający difenhydraminę. Można je kupić bez recepty. Ważne jest, aby wiedzieć, że po zażyciu tego leku będziesz czuł się senny. Tylko leki przeciwhistaminowe, które powodują senność, mogą złagodzić uczucie swędzenia.
  2. Nawilżaj skórę. Neurodermitis sprawia, że Twoja skóra jest bardzo sucha. Stosuj bezzapachowy krem nawilżający przynajmniej raz dziennie oraz po każdej kąpieli lub prysznicu. Nakładanie kremu nawilżającego, gdy skóra po umyciu jest jeszcze wilgotna, zwiększa jego skuteczność.

    Po zagojeniu się skóry nadal stosuj krem nawilżający. Nawilżanie skóry może pomóc w zapobieganiu kolejnym zaostrzeniom neurodermitis.

  3. Jeśli nie możesz przestać się drapać, pocierać lub dotykać skóry z neurodermitis, przykryj ją. Niektórzy ludzie drapią się tak długo, że nie zdają sobie sprawy z tego, że się drapią. Inni drapią się podczas snu.

    Możesz zakryć skórę, owijając ją luźną odzieżą lub bandażem elastycznym albo stosując taśmę z kortykosteroidami.

  4. Zapytaj dermatologa o możliwość noszenia rękawów lub butów Unny, jeśli przykrycie skóry nie jest w stanie jej ochronić. Jeśli drapiesz się podczas snu (lub nie możesz przestać się drapać), takie urządzenie może chronić skórę ręki lub nogi, pozwalając jej się zagoić.

    Jeśli nie jest to możliwe, pielęgniarka lub inny pracownik medyczny założy but lub rękaw Unny. Są one wykonane z gazy opatrunkowej zawierającej składniki takie jak tlenek cynku, które wspomagają gojenie. Gazę nakłada się na mokro, a po wyschnięciu jest ona twarda. Konieczne będzie ponowne zgłoszenie się do dermatologa w celu usunięcia rękawa lub osłonki na paznokcie.

  5. Paznokcie należy trzymać bardzo krótko. Gdy paznokcie są bardzo krótkie, powodują mniej uszkodzeń w przypadku zadrapania.

    Leczenie neurodermitis może powstrzymać swędzenie.

    A to może pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo we własnej skórze.

  6. Znajdź sposoby na zmniejszenie stresu. Kiedy czujesz się zestresowany lub niespokojny, może dojść do zaostrzenia neurodermitis. Nawet gdy skóra się oczyści, stres może spowodować pojawienie się nowej plamy swędzącej skóry.

    Jeśli nie jesteś pewien, jak zmniejszyć stres, porozmawiaj ze swoim dermatologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu. Pomocne techniki może także zaproponować specjalista od zdrowia psychicznego.

  7. Staraj się utrzymywać komfortową temperaturę. Ciepło i pot mogą podrażniać skórę, powodując jej swędzenie.

  8. Noś luźne, bawełniane ubrania, które są gładkie w dotyku. Ciasne ubrania mogą podrażniać skórę i powodować swędzenie. Najlepiej też unikać ubrań z wełny lub tkanin syntetycznych, takich jak poliester czy rayon.

    Jeśli cierpisz na neurodermię w okolicach pachwin, noś luźną, satynową bieliznę. Jedwab i materiały syntetyczne, takie jak poliester, mogą podrażniać Twoją wrażliwą skórę. Unikaj także noszenia bielizny korygującej. Ciasne dopasowanie może ocierać i podrażniać skórę, powodując swędzenie tego obszaru.

  9. Unikaj tego, co wywołuje neurodermitis. Do najczęstszych przyczyn należą przegrzanie i pocenie się, stres i bardzo sucha skóra. Jeśli nie jesteś pewien, czego unikać, zapytaj dermatologa.

  10. Przestrzegaj terminów wizyt u dermatologa. Wizyty kontrolne pomogą Ci w pełni wykorzystać plan leczenia. Na przykład, dermatolog może przepisać ci lek, który będziesz stosować przez kilka tygodni. Po tym czasie otrzymasz receptę na inny lek.

    Czasami zdarza się, że leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Jeśli tak się stanie, należy dotrzymać terminu wizyty. Dermatolodzy rozumieją, że takie sytuacje mogą się zdarzyć i współpracują z pacjentami, aby znaleźć leczenie, które im pomoże.

    Jeśli masz problemy z przestrzeganiem planu leczenia, dermatolog również może pomóc Ci je rozwiązać.

Neurodermitis rzadko ustępuje bez leczenia

Chociaż możesz chcieć leczyć swędzące plamy skóry na własną rękę, neurodermitis zazwyczaj wymaga leków na receptę. Niektórzy pacjenci potrzebują także pomocy w ustaleniu, jak unikać drapania się, aby skóra mogła się zagoić.

Jeśli masz swędzące plamy na skórze, poświęć trochę czasu na wizytę u dermatologa. Przyczyną swędzenia skóry może być wiele chorób skóry. Dermatolog z certyfikatem może ustalić, co jest przyczyną swędzenia skóry i opracować plan leczenia dostosowany do Twoich potrzeb.

Znajdź dermatologa


References
Kunin A. "Egzema: Chroń swoją skórę, odzyskaj kontrolę." In: The DERMAdoctor Skinstruction Manual. Simon & Schuster. Stany Zjednoczone, 2005:98-9.

Schoenfeld J. "Lichen simplex chronicus." In: James WD [editor] Medscape. Ostatnia aktualizacja 20 sierpnia 2020.


Napisane przez:
Paula Ludmann, MS

Reviewed by:
Pearl E. Grimes, MD, FAADIvy
Lee, MD, FAAD

Ostatnia aktualizacja: 1/20/21


Wszystkie treści zostały opracowane wyłącznie przez Amerykańską Akademię Dermatologiczną

Powiązane artykuły

Lipomassage

Opatentowana technika wyszczuplająca eliminująca miejscowe złogi i niedoskonałości.

Skolioza kręgosłupa - informacje o leczeniu

Endermolift

Ekskluzywna technika przeciwstarzeniowa oraz wyszczuplająca techniką zagęszczania skóry.

Ulthera

Jest to nowy zabieg, który nie ma odpowiednika wśród znanych dotychczas zabiegów estetycznych. Przeznaczony jest do nieinwazyjnego liftingu twarzy.

Thermolifting

Całkowicie nieinwazyjny zabieg odmładzający, który poprawia kondycję skóry twarzy i ciała. 

Kontakt z redakcją

Telefon: 12 474 82 713

Email: redakcja@youngpeople.pl