Łuszczycowe zapalenie stawów

Co to jest łuszczycowe zapalenie stawów?

Czy cierpisz na łuszczycę? Jeśli tak, ważne jest, abyś zwracał uwagę na swoje stawy. U niektórych osób cierpiących na łuszczycę występuje rodzaj zapalenia stawów zwany łuszczycowym zapaleniem stawów (sore-ee-at-ic).

To zapalenie stawów często zaczyna się od kilku opuchniętych stawów. Jeden palec u ręki lub u nogi może być wyraźnie spuchnięty. Niektóre osoby czują się sztywne po przebudzeniu. W miarę poruszania się sztywność zanika.

U większości osób łuszczycowe zapalenie stawów występuje po około 5-12 latach od zachorowania na łuszczycę. Zapalenie stawów może pojawić się wcześniej. U niektórych osób łuszczycowe zapalenie stawów i łuszczyca występują w tym samym czasie. U kilku osób łuszczycowe zapalenie stawów pojawia się najpierw, a łuszczyca później.

Jeśli masz łuszczycę, nie ma sposobu, aby stwierdzić, czy zachorujesz na łuszczycowe zapalenie stawów. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na opuchnięte stawy. Pomocna będzie wczesna diagnoza i leczenie. Może to zmniejszyć wpływ zapalenia stawów na Twoje życie.

Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów obejmuje fizykoterapię, ćwiczenia przyjazne dla stawów oraz leki. Kilka leków może zapobiec pogorszeniu się łuszczycowego zapalenia stawów i uszkodzeniu stawów. Nie każdy potrzebuje tych leków.

Podobnie jak łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów jest często chorobą trwającą przez całe życie. Może się zaostrzać i ustępować w sposób nieprzewidywalny.

Zdjęcie wykorzystane za zgodą Journal of the American Academy of Dermatology, J Am Acad Dermatol; 63: 733-48; quiz 49-50.


Łuszczycowe zapalenie stawów: Oznaki i objawy

Jak rozpoznać łuszczycowe zapalenie stawów?

U większości osób łuszczycowe zapalenie stawów rozwija się wiele lat po wystąpieniu łuszczycy. Poinformuj dermatologa, jeśli masz łuszczycę i którekolwiek z poniższych oznak i objawów:

 • Wyraźnie spuchnięty palec u ręki lub u nogi.
 • Opuchnięte i tkliwe stawy.
 • Sztywność po przebudzeniu lub po siedzeniu przez wiele godzin; sztywność zanika wraz z ruchem.
 • Wżery w paznokciach.
 • Paznokcie oddzielające się od łożyska paznokcia.
 • Ból dolnej części pleców.
 • Ból pięty.
 • Obrzęk z tyłu nogi powyżej pięty.

Paznokcie łuszczycowe: U osób cierpiących na łuszczycowe zapalenie stawów często obserwuje się wżery w paznokciach (pokazane tutaj) lub oddzielanie się paznokcia od łożyska.

Spuchnięty staw, lewe kolano: Jednym z pierwszych objawów łuszczycowego zapalenia stawów jest często spuchnięty staw, najczęściej w dłoni, stopie lub kolanie.

Spuchnięte ścięgno: Spuchnięte i bolesne ścięgno Achillesa, widoczne na prawej nodze, jest często oznaką łuszczycowego zapalenia stawów.

Kiełbaskowaty palec u nogi: Łuszczycowe zapalenie stawów może spowodować znaczny obrzęk palca u ręki lub nogi. Spuchnięty palec lub palec u nogi nazywany jest palcem kiełbaskowatym.

Ból pięty: U niektórych osób z łuszczycowym zapaleniem stawów pojawia się silny ból pięty. Ból ten może utrudniać chodzenie.

Zniszczenie stawów: U niektórych osób łuszczycowe zapalenie stawów powoduje zniszczenie stawów. Wczesne leczenie pomaga temu zapobiec.

Sztywność stawów: Sztywność jest częstym objawem. Pojawia się ona po przebudzeniu lub po siedzeniu w miejscu przez wiele godzin. Sztywność ustępuje po poruszeniu się, ale może trwać od 30 do 45 minut lub dłużej.

Spuchnięte stawy: Kiedy stawy puchną, mogą być tkliwe lub bolesne, ale nie zawsze.

Łuszczycowe zapalenie stawów: U kogo występuje i jakie są przyczyny

Kto choruje na łuszczycowe zapalenie stawów?

Większość osób cierpiących na łuszczycowe zapalenie stawów ma jedną lub więcej z poniższych chorób:

 • Łuszczycę (plackowatą, gutatową lub krostkową).
 • Łuszczycę, która atakuje paznokcie.
 • Krewnych, którzy chorują na łuszczycowe zapalenie stawów.

Łuszczycowe zapalenie stawów pojawia się zwykle około 5 do 12 lat po wystąpieniu łuszczycy. Występuje w równym stopniu u mężczyzn i kobiet. U większości osób choroba rozwija się między 30 a 50 rokiem życia. Jednak łuszczycowe zapalenie stawów może rozpocząć się w każdym wieku. Na łuszczycowe zapalenie stawów mogą zachorować nawet dzieci.

Ważne jest, aby wiedzieć, że nie każdy, kto zachoruje na łuszczycę, zachoruje na łuszczycowe zapalenie stawów. Nie ma sposobu, aby stwierdzić, kto zachoruje na łuszczycowe zapalenie stawów. Powinieneś poinformować dermatologa, jeśli odczuwasz ból lub sztywność stawów po przebudzeniu, lub jeśli masz opuchnięte stawy, które pojawiają się i znikają. Są to często najwcześniejsze objawy.

Jakie są przyczyny łuszczycowego zapalenia stawów?

Wciąż nie wiemy, co dzieje się wewnątrz organizmu i co jest przyczyną łuszczycowego zapalenia stawów. Wiemy, że podobnie jak łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną. W przypadku choroby autoimmunologicznej organizm traktuje coś, co znajduje się w jego wnętrzu, jako ciało obce. W przypadku łuszczycowego zapalenia stawów, ciało uznaje stawy i ścięgna za obce.

Podobnie jak łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów dotyczy także Twojego organizmu:

 • Geny.
 • Środowisko.
 • Układ odpornościowy.

Łuszczycowe zapalenie stawów: Diagnoza i leczenie

Jak rozpoznaje się łuszczycowe zapalenie stawów?

Nie ma jednego testu medycznego, który pozwoliłby na zdiagnozowanie łuszczycowego zapalenia stawów. Aby dowiedzieć się, czy pacjent choruje na łuszczycowe zapalenie stawów, lekarz wykona następujące czynności:

 • Zapozna się z dokumentacją medyczną.
 • Zadać pacjentowi szczegółowe pytania. Zazwyczaj będą to pytania dotyczące tego, czy któryś z krewnych choruje na łuszczycę lub łuszczycowe zapalenie stawów.
 • Zbadanie Twoich stawów. Badanie to obejmuje oględziny ciała w celu stwierdzenia, czy nie masz obrzękniętych stawów. Lekarz będzie delikatnie naciskał na skórę wokół niektórych stawów, aby sprawdzić, czy dany obszar jest tkliwy.
 • Wysłać pacjenta na badania medyczne. Mogą one obejmować zdjęcia rentgenowskie i badanie krwi.

Przed postawieniem diagnozy lekarz weźmie pod uwagę wyniki badań i wszystko, czego dowiedział się podczas spotkania z pacjentem. Na wypadek, gdybyś się zastanawiał, wynik badania krwi nie może stwierdzić, czy masz łuszczycowe zapalenie stawów. Mówi on lekarzowi, czy u pacjenta występuje stan zapalny w całym organizmie. U osób cierpiących na łuszczycowe zapalenie stawów stan zapalny obejmuje całe ciało. Wiele innych chorób również wywołuje stan zapalny w całym organizmie. Stan zapalny jest elementem układanki.

Ponieważ łuszczycowe zapalenie stawów może wyglądać jak inne rodzaje zapalenia stawów, pacjenci często zgłaszają się do dermatologa lub reumatologa w celu postawienia diagnozy. Reumatolog jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu zapalenia stawów oraz innych chorób stawów, mięśni i kości. Reumatolodzy i dermatolodzy mają zazwyczaj największe doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie łuszczycowe zapalenie stawów, ważne jest, aby wiedzieć, że leczenie może:

 • Zmniejszyć obrzęk, ból, sztywność i inne objawy.
 • Zapobiec pogorszeniu się stanu zapalnego i uszkodzeniu stawów.
 • Poprawić jakość życia.

Jak leczy się łuszczycowe zapalenie stawów?

Obecnie istnieje wiele opcji leczenia łuszczycowego zapalenia stawów. Plan leczenia często obejmuje kilka z poniższych elementów:

 • Terapię (fizyczną, zajęciową, masaż).
 • Edukacja pacjenta.
 • Ćwiczenia i odpoczynek.
 • Urządzenia chroniące stawy.
 • Leki.
 • Chirurgia.

Terapia (fizyczna, zajęciowa, masaż): Terapie te mogą zmniejszyć ból. Mogą one ułatwić poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Jeśli terapia może pomóc, lekarz wypisze receptę na rodzaj(y) terapii, których potrzebujesz. Terapeuta będzie współpracował z lekarzem i informował o postępach.

Edukacja pacjenta: Zdobywanie wiedzy na temat łuszczycowego zapalenia stawów jest bardzo ważne. Im więcej wiesz, tym lepiej możesz kontrolować tę chorobę. Poświęć czas na poznanie oznak i objawów. Zapytaj lekarza, co należy robić w przypadku zaostrzenia zapalenia stawów. Dowiedz się o ćwiczeniach sprzyjających zapaleniu stawów i ćwiczeniach, których nie należy wykonywać - przynajmniej przez jakiś czas.

Ćwiczenia i odpoczynek: Każde z nich odgrywa ważną rolę. Ćwiczenia przyjazne dla stawów mogą pomóc zmniejszyć ból, ułatwić poruszanie się, a czasem przywrócić utraconą sprawność ruchową. Odpoczynek jest ważny w przypadku zaostrzenia łuszczycowego zapalenia stawów.

Urządzenia chroniące stawy: Aparaty, szyny i podpórki mogą chronić chore stawy i zapobiegać ich dalszemu uszkodzeniu. Zapewniają one wsparcie dla bolesnych miejsc i mogą powstrzymać bolesne ruchy. Nie należy kupować takich urządzeń bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Urządzenie musi być odpowiednio dopasowane do użytkownika. Musi podtrzymywać obszar, który wymaga wsparcia. Lekarz może zalecić, aby dopasowanie urządzenia przeprowadził terapeuta fizyczny lub zajęciowy.

Leki: Leki mogą zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Kilka leków może zapobiec pogorszeniu się zapalenia stawów. Poniżej wymieniono leki, które często stanowią część planu leczenia łuszczycowego zapalenia stawów:

Gdy łuszczycowe zapalenie stawów jest łagodne, pacjenci zazwyczaj mogą zmniejszyć oznaki i objawy za pomocą:

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDS) (wymawiane jako en-saids): Pomagają one zmniejszyć obrzęk i ból. Niektóre leki z grupy NLPZ, które mogą być częścią planu leczenia łuszczycowego zapalenia stawów, nie wymagają recepty. Należą do nich aspiryna, ibuprofen, naproksen i nabumeton.
  Do leków NLPZ wydawanych na receptę należą leki przeciwzapalne, takie jak celekoksyb.
  U niektórych osób łuszczyca pogarsza się po rozpoczęciu przyjmowania leków z grupy NLPZ. Jeśli tak się stanie, skontaktuj się z dermatologiem.

Wskazówka: Jeśli przyjmujesz aspirynę lub inny lek z rodziny NLPZ, zażywaj go zaraz po wypiciu szklanki mleka lub zjedzeniu posiłku. Pomaga to chronić Twój żołądek. Nie należy pić alkoholu, jeśli częścią planu leczenia jest przyjmowanie leków z grupy NLPZ.

 • Zastrzyki z kortykosteroidów: Jeśli zapalenie stawów dotyczy kilku stawów, wstrzyknięcie tego leku do opuchniętych stawów może szybko zmniejszyć obrzęk i ból.

Niektóre osoby wymagają silniejszego leku, aby kontrolować łuszczycowe zapalenie stawów. Twój lekarz może przepisać lek przeciwreumatyczny modyfikujący przebieg choroby (DMARD) (wymawia się dee-mard). Leki DMARD zmniejszają również obrzęk i ból. Niektóre leki DMARD mogą zapobiec pogorszeniu się zapalenia stawów i zniszczeniu stawów. Leki DMARD, które mogą stanowić część planu leczenia łuszczycowego zapalenia stawów, obejmują:

 • Metotreksat: Ten lek może zmniejszyć obrzęk stawów i jest również zatwierdzony do leczenia łuszczycy.
 • Lekibiologiczne w zastrzykach: Ten rodzaj leków może zapobiegać postępowi zapalenia stawów i niszczeniu stawów. Niektóre z leków biologicznych zatwierdzonych do leczenia łuszczycowego zapalenia stawów mogą również leczyć łuszczycę.

Aby zapewnić pacjentowi najskuteczniejsze leczenie, lekarz może przepisać dwa leki DMARDs. Przepisanie zarówno metotreksatu, jak i leku biologicznego może pomóc pacjentom, którzy mają rozległe lub agresywne łuszczycowe zapalenie stawów. Takie połączenie stało się standardem w leczeniu agresywnego łuszczycowego zapalenia stawów.

Wszystkie leki mogą powodować działania niepożądane. Przed zażyciem leku należy zapytać lekarza o możliwe skutki uboczne.

Operacja: Jeśli masz bardzo zniszczone stawy lub leki nie pomagają, rozwiązaniem może być operacja. Operacja może złagodzić ból. Może pomóc w łatwiejszym poruszaniu się. Może poprawić wygląd uszkodzonych stawów. Po zabiegu operacyjnym pacjent może być w stanie łatwiej wykonywać codzienne czynności. Operacja wymaga przestoju. Wiąże się z pewnym ryzykiem.

Wyniki

Przestrzeganie planu leczenia pomaga zmniejszyć oznaki i objawy łuszczycowego zapalenia stawów. Niektóre leki mogą również pomóc w zapobieganiu niszczeniu stawów przez łuszczycowe zapalenie stawów. Obecnie nie ma sposobu, by stwierdzić, czy łuszczycowe zapalenie stawów nie zniszczy stawów w późniejszym czasie. Dlatego też lekarze zalecają wczesną diagnozę i odpowiednie leczenie.


Łuszczycowe zapalenie stawów: Porady dotyczące postępowania

Jeśli cierpisz na łuszczycowe zapalenie stawów, możesz mieć problemy z używaniem rąk. Mogą wystąpić bóle i obrzęki stawów. Poniższe wskazówki mogą okazać się pomocne.

Porozmawiaj z lekarzem o ćwiczeniach

Nie ma jednego ćwiczenia, które pomogłoby każdemu. Lekarz może zalecić niektóre ćwiczenia. Inne ćwiczenia mogą być odradzane. Lekarz może pomóc w podjęciu decyzji, które ćwiczenia będą dla pacjenta korzystne.

Jeśli pacjent nie ćwiczył przez dłuższy czas lub nie jest pewien, co robić, powinien poinformować o tym lekarza. Pomocne może być kilka sesji fizykoterapii. Lekarz może wypisać receptę na fizykoterapię.

W trakcie terapii fizycznej terapeuta oceni Pana/Pani ruch, aby ustalić, w jaki sposób zapalenie stawów wpływa na Pana/Panią i zaproponuje konkretne terapie i ćwiczenia, które mogą pomóc.

Włącz do swojego życia ćwiczenia sprzyjające zapaleniu stawów

Żadne ćwiczenia nie są odpowiednie dla wszystkich, ale niektóre rodzaje ćwiczeń pomagają wielu osobom cierpiącym na zapalenie stawów. Na czele tej listy znajdują się joga, tai chi i przyjazne dla stawów ćwiczenia w wodzie. Badania wykazują, że mogą one pomóc w zmniejszeniu bólu stawów. Spacery, jazda na rowerze i ćwiczenia z lekkimi hantlami również mogą być dobrym rozwiązaniem. Nawet jeśli masz trudności z poruszaniem się, ćwiczenia mogą pomóc. Ćwiczenia przyjazne dla stawów mogą:

 • Uelastycznić stawy.
 • Poprawić napięcie mięśni.
 • Zmniejszyć stres.
 • Poprawić nastrój.

Wiele organizacji oferuje zajęcia ruchowe przyjazne dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Aby dowiedzieć się, czy takie zajęcia są dostępne w Twojej okolicy, skontaktuj się z lokalnym szpitalem, YMCA, centrum fitness, domem kultury lub dzielnicą parków.

Odpoczynek w razie potrzeby

Podczas zaostrzenia łuszczycowego zapalenia stawów, należy odpocząć od stawów. Używanie stawów podczas zaostrzenia powoduje większe obciążenie stawów. Może to prowadzić do trwałych uszkodzeń. Leki i ochrona stawów (aparaty ortopedyczne, szyny i podpórki) mogą pomóc w zmniejszeniu obciążenia stawów.

Dowiedz się, co pogarsza stan Twojego zapalenia stawów

Osoby cierpiące na łuszczycowe zapalenie stawów twierdzą, że niektóre czynności, potrawy i nawyki powodują u nich zaostrzenie zapalenia stawów. Za każdym razem, gdy dochodzi do zaostrzenia łuszczycowego zapalenia stawów, zanotuj, co robiłeś lub jadłeś. Może to pomóc w ustaleniu, co wywołuje łuszczycowe zapalenie stawów.

Ustal swoją zdrową wagę. Jeśli nie osiągnąłeś tej wagi, postaraj się ją osiągnąć.

Utrzymanie zdrowej wagi pomaga zmniejszyć ból stawów i pozwala na łatwiejsze poruszanie się. Możesz szybko sprawdzić, czy masz prawidłową masę ciała, wpisując swój wzrost i wagę na następnej stronie:

 • Oblicz swój wskaźnik masy ciała

Jeśli przekraczasz swoją zdrową wagę, którą można nazwać wagą prawidłową, koniecznie odwiedź linki na powyższej stronie. Informacje te pochodzą z amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych (U.S. Department of Health and Human Services).

Powiązane zasoby:

 • Fundacja Arthritis, Program wodny
 • Narodowa Fundacja Łuszczycy

© 2019 Amerykańska Akademia Dermatologii. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie lub publikowanie bez uprzedniej pisemnej zgody jest surowo zabronione. Korzystanie z tych materiałów podlega informacjom prawnym i warunkom użytkowania dostępnym na stronie https://www.aad.org/about/legal.

Powiązane artykuły

Lipomassage

Opatentowana technika wyszczuplająca eliminująca miejscowe złogi i niedoskonałości.

Skolioza kręgosłupa - informacje o leczeniu

Endermolift

Ekskluzywna technika przeciwstarzeniowa oraz wyszczuplająca techniką zagęszczania skóry.

Ulthera

Jest to nowy zabieg, który nie ma odpowiednika wśród znanych dotychczas zabiegów estetycznych. Przeznaczony jest do nieinwazyjnego liftingu twarzy.

Thermolifting

Całkowicie nieinwazyjny zabieg odmładzający, który poprawia kondycję skóry twarzy i ciała. 

Kontakt z redakcją

Telefon: 12 474 82 713

Email: redakcja@youngpeople.pl