Wszy głowowe

Wszy głowowe: To powiększone zdjęcie wszy głowowej na grzebieniu o drobnych zębach pokazuje, że te insekty są maleńkie.

Wszy głowowe: Przegląd

Nazywane również Pediculus humanus capitis

Posiadanie wszy głowowej nie oznacza, że jesteś brudny. Większość ludzi zaraża się wszami głowowymi, gdy ma kontakt głową w dół z kimś, kto ma wszy głowowe. Kontakt głowy z głową pozwala wszom pełzać z jednej głowy na drugą. Wszy nie zwracają uwagi na to, czy dana osoba ma nieskazitelnie czyste włosy, czy brudne. Wszy szukają ludzkiej krwi, która jest im niezbędna do przeżycia.

Każdego roku miliony ludzi zarażają się wszawicą głowową. Do zarażenia wszami głowowymi dochodzi szczególnie często w szkołach. Uważa się, że w Stanach Zjednoczonych co roku wszy głowowe zaraża się około 6-12 milionów dzieci w wieku od 3 do 12 lat.

Nie wiadomo, czy wszy głowowe rozprzestrzeniają choroby, ale ich posiadanie może powodować bardzo silne swędzenie skóry głowy. Częste drapanie może powodować owrzodzenia na skórze głowy, które mogą prowadzić do infekcji. Niektóre osoby tracą sen z powodu intensywnego swędzenia.

Leczenie, które większość osób może przeprowadzić w domu, zwykle pozwala pozbyć się wszy głowowej. W przypadku trudności z pozbyciem się wszy lub infekcji spowodowanej drapaniem, należy udać się do dermatologa.


Piśmiennictwo:
Burkhart CN, Burkhart CG. "Fomite transmission in head lice." J Am Acad Dermatol 2007; 56(6):1044-1047
.Canyon, DV, Speare R, et al. "Spatial and kinetic factors for the transfer of head lice (Pediculus capitis) between hairs." J Invest Dermatol 2002; 119(3):629-631.
Frankowski BL, Bocchini JA. "Head Lice." Pediatrics. 2010; 126(2):392-403.
Jacobson CC, Abel EA
.
"Parasitic infestations." J Am Acad Dermatol 2007; 56(6):1026-1043.
Ko CJ, Elston DM
.
"Pediculosis." J Am Acad Dermatol 2004; 50(1):1-12.
Wszy głowowe: Swędząca skóra głowy jest najczęstszym objawem wszawicy głowowej.

Wszy głowowe: Oznaki i objawy

Oznaki i objawy wszawicy głowowej obejmują:

 • Swędzenie skóry głowy.
 • Drapanie. Niektóre osoby drapią się tak bardzo, że skóra głowy - a czasem także tył szyi - staje się zaczerwieniona i podrażniona.
 • Uczucie pełzania. Ludzie często czują, że coś pełza po włosach lub skórze głowy.
 • Widzenie robaków. Wyglądają one jak jasnobrązowe ziarna sezamu pełzające po włosach, skórze lub ubraniu.
 • Znalezienie jaj wszy (gnid). Jaja są żółte, brązowe lub brązowe i wielkości główki od szpilki. Wydają się przyklejone do włosów. Jeśli jaja już się wykluły, widać przezroczyste skorupki.
 • Spuchnięte węzły chłonne (przez wielu nazywane "gruczołami") na szyi.
 • Różowe oko. Jest to częsta infekcja oczu.

Swędząca skóra głowy jest najbardziej oczywistym objawem wszawicy głowowej, ale sam ten objaw nie oznacza, że masz wszy głowowe. Swędzenie skóry głowy mogą powodować również inne, bardziej powszechne choroby, takie jak łupież i egzema.

Można też mieć wszy głowowe i nie odczuwać swędzenia. Czasami potrzeba kilku tygodni od pojawienia się wszy, aby skóra głowy zaczęła swędzieć.


Wszy głowowe: Kto choruje i przyczyny

Kto choruje na wszawicę głowową?

Wszawicą głowową może zarazić się każdy. W Stanach Zjednoczonych najbardziej narażone na zarażenie się wszawicą są dzieci w przedszkolu i szkole podstawowej. Dzieci mogą przenosić wszy na swoich rodziców, opiekunów i inne osoby w swoim gospodarstwie domowym.

Dziewczynki częściej niż chłopcy zapadają na wszawicę głowową. Może to wynikać z faktu, że dziewczynki mają częstszy kontakt z głową niż chłopcy. Często można zobaczyć dziewczęta w kontakcie głową w głowę w szkole, na placu zabaw, na obozie lub na imprezie z okazji Dnia Dziecka.

Co powoduje wszawicę głowową?

Najczęstszym sposobem zarażenia się wszawicą głowową jest kontakt "od głowy do głowy". Wszy przenoszą się z jednej osoby na drugą, pełzając. Nie potrafią latać ani skakać. Może się wydawać, że wszy potrafią skakać, ponieważ są malutkie i szybko się przemieszczają.

Wszy głowowe w rzeczywistości pełzają wszędzie. Pełzają od osoby do osoby i na przedmioty, które mają kontakt z ludzkimi włosami, takie jak kapelusze i ręczniki.

Ponieważ wszy głowowe pełzają na przedmiotach, które dotykały ludzkiej głowy, wszawicą głowową można się zarazić, dzieląc się przedmiotami codziennego użytku zarażonymi wszami, takimi jak kapelusze, szaliki, płaszcze, akcesoria do włosów, szczotki, grzebienie i ręczniki. Innym sposobem zarażenia się wszawicą jest oparcie głowy na łóżku, poduszce, kanapie, krześle lub dywanie, z których korzystał ktoś zarażony wszawicą.


Piśmiennictwo:
Burkhart CN, Burkhart CG. "Fomite transmission in head lice." J Am Acad Dermatol 2007; 56(6):1044-1047
.Frankowski BL, Bocchini JA. "Head Lice." Pediatrics 2010; 126(2):392-403.
Jacobson CC, Abel EA
.
"Parasitic infestations." J Am Acad Dermatol 2007; 56(6):1026-1043.


Wszy głowowe: Diagnostyka i leczenie

Dzięki tym wskazówkom dermatologów możesz sprawdzić i leczyć wszy głowowe jak profesjonalista.

Domowe sposoby diagnozowania wszy głowowych

Jeśli obawiasz się, że ktoś ma wszy głowowe, zazwyczaj możesz to zdiagnozować w domu. Będziesz potrzebować dwóch typowych przedmiotów:

 • Jasne światło.
 • Grzebień z drobnymi zębami lub grzebień do usuwania wszy.

Co należy zrobić: Wszy głowowe można znaleźć, wykonując następujące 3 kroki:

 1. Jeśli to możliwe, zmocz włosy dziecka lub osoby dorosłej dotkniętej wszawicą. Niektórzy uważają, że łatwiej jest zobaczyć wszy, gdy włosy są mokre. Zapobiega to również ucieczce wszy.
 2. Posadź dotknięte chorobą dziecko lub dorosłego pod jasnym światłem.
 3. Rozdzielić włosy na sekcje. Zaczynając od skóry głowy, powoli przeczesywać włosy na zewnątrz, sekcja po sekcji.

Jaja wszy głowowej: Zanim jaja się wyklują, zobaczysz kolor, jak pokazano tutaj po lewej stronie. Po wykluciu się jaj widać przezroczystą skorupkę, jak na zdjęciu po prawej.

Czego należy szukać: Poszukuje się dorosłych wszy i ich jaj (zwanych gnidami). Bardziej prawdopodobne jest, że zobaczysz gnidy niż dorosłe osobniki, ponieważ gnidy są mocno przytwierdzone do włosów i nie poruszają się.

Przeczesując włosy, przyjrzyj się uważnie włosom za uszami i na karku. Są to prawdopodobne miejsca, w których można znaleźć wszy i gnidy.

Jeśli u danej osoby występują dorosłe wszy lub gnidy, można zaobserwować następujące objawy:

 • Dorosłe wszy: Wyglądają jak jeden lub więcej jasnobrązowych obiektów przypominających ziarna sezamu, często szybko się poruszających. Można je znaleźć na skórze głowy lub na włosach.
 • Jaja: Są to żółte, brązowe lub brązowe obiekty, które wyglądają jak małe nasiona i wydają się być przytwierdzone do pojedynczych włosów w pobliżu skóry głowy. Jeśli jajo się wykluło, obiekt przypominający nasionko będzie przezroczysty.

Przyglądając się uważnie skórze głowy i włosom, należy pamiętać, że dzieci - i dorośli - mogą mieć we włosach różne rzeczy. Może to być piasek, brud, kłaczki lub łupież. Wszystkie te elementy łatwo się wyczesują. Gnidy wydają się przytwierdzone do włosów i bardzo trudne do usunięcia.

Domowe sposoby leczenia wszawicy głowowej
Istnieje kilka produktów, które można kupić w lokalnym sklepie drogeryjnym lub spożywczym, aby pozbyć się wszy głowowych i ich gnid. Są one dostępne bez recepty. Dermatolodzy podają następujące wskazówki dotyczące stosowania tych produktów:

Pierwsze leczenie

 • Uważnie przeczytaj i postępuj zgodnie z instrukcją. Stosowanie szamponu przeciw wszom polega zwykle na wmasowaniu szamponu we włosy i pozostawieniu go na kilka minut przed spłukaniem.
 • Nałożyć produkt na głowę w pełni ubranej osoby i spłukać go za pomocą węża zraszającego lub bieżącej wody ze zlewu. Produkty te nie są przeznaczone do stosowania podczas brania prysznica lub kąpieli. Należy ograniczyć ilość skóry, której dotyka produkt.
 • Stosować tylko jeden produkt. Stosowanie dwóch produktów przeznaczonych do leczenia wszy głowowych może być szkodliwe. Jeśli konieczne jest zastosowanie dwóch różnych produktów, dermatolog może powiedzieć, które z nich można łączyć.
 • Stosowaćilość produktu podaną na opakowaniu. Użycie większej ilości może być szkodliwe.
 • Należyużywać grzebienia na wszy, który jest dołączony do szamponu. Zęby grzebienia na wszy są bliżej siebie niż zęby zwykłego grzebienia. Umieszczenie ząbków bliżej siebie ułatwia usunięcie wszy i ich gnid.
 • Obejrzyjwłosy po 8-12 godzinach od zabiegu. Jeśli wszy wydają się tak samo aktywne, jak przed leczeniem, lek może nie działać. Nie należy ponawiać leczenia. Porozmawiaj z dermatologiem. Może być konieczne zastosowanie innego leku na wszy.

Następnego dnia

Jeśli wydaje się, że lek działa, należy:

 • Odczekać 2 dni z myciem włosów. Pozwoli to na dalsze działanie produktu leczniczego.
 • Kontynuować przeczesywanie włosów grzebieniem na wszy raz dziennie. Robienie tego przez 2 do 3 tygodni pomoże zapewnić, że pozbędziesz się wszy.

7 do 9 dni po pierwszym zabiegu

 • Wycofać sięzgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Rekonwalescencja jest zwykle zalecana w przypadku wszystkich produktów, które można kupić bez recepty. Zabieg ten przeprowadza się zwykle po upływie 7 do 9 dni od pierwszego zabiegu. Szampony przeciw wszom często są bardziej skuteczne w zabijaniu dorosłych wszy niż gnid, więc ponowne leczenie pomaga zabić wszystkie żyjące wszy, które wykluły się po pierwszym leczeniu. Żaden zatwierdzony środek na wszy głowowe nie jest w stanie zabić wszystkich jaj podczas pierwszego zabiegu.
 • Po zastosowaniu drugiego leczenia, przeczesać włosy grzebieniem do zwalczania wszy.
 • Odczekać 2 dni i umyć włosy.
 • Kontynuować przeczesywanie włosów grzebieniem raz dziennie. Postępować tak przez 2 tygodnie, sprawdzając, czy nie ma wszy i gnid.

Jak poprawić domowe sposoby leczenia wszawicy głowowej
Używajgrzebienia na wszy: Używanie grzebienia na wszy może zwiększyć skuteczność leczenia. Ważne jest również używanie grzebienia na wszy, gdy polityka szkoły wymaga, aby dziecko było "wolne od gnid" przed powrotem do szkoły.

Jeśli to wszystko wydaje się zbyt kłopotliwe, inną opcją leczenia jest ogolenie skóry głowy na łyso.

Leczenie u rodziny i przyjaciół: Bardzo często wszawicą głowową zarażają się członkowie najbliższej rodziny i przyjaciele. Dermatolodzy zalecają, aby sprawdzić, czy wszyscy mają wszy głowowe. Nie chcesz leczyć nikogo, kto nie ma wszy głowowych, ale powinieneś sprawdzać wszystkich codziennie przez 10 do 15 dni.

Kiedy należy skontaktować się z dermatologiem w sprawie wszy głowowych
Jeśli domowe sposoby leczenia nie przynoszą rezultatów lub wydaje się to zbyt trudne, należy udać się na leczenie do dermatologa. Dermatolog może zalecić produkt, który można kupić bez recepty lub lek na receptę. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła następujące leki na receptę do leczenia wszawicy głowowej:

Lotion z alkoholem benzylowym: Lek ten, zatwierdzony do leczenia wszawicy głowowej u osób w wieku 6 miesięcy i starszych, stosuje się na suche włosy. Stosując tę kurację, chcesz nasycić skórę głowy i włosy. Po 10 minutach należy dokładnie spłukać lek. Ponieważ alkohol benzylowy zabija wszy, ale nie ich jaja, ważne jest, aby powtórzyć zabieg za 7 dni.

Podczas stosowania tego leku należy przeczesywać włosy w poszukiwaniu gnid.

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią mogą stosować ten lek w leczeniu wszawicy głowowej.
Najczęstszym skutkiem ubocznym jest podrażnienie skóry.

Ivermectin (eye-ver-mec-tin) lotion: Lek ten, zatwierdzony do leczenia wszawicy głowowej u osób w wieku 6 miesięcy i starszych, zapewnia wygodę stosowania. Inwermektyna leczy większość wszy głowowych już po jednym użyciu i bez konieczności wyczesywania gnid z włosów.

Efekty uboczne obejmują swędzenie skóry, podrażnienie oczu (jeśli lek dostanie się do oka) i uczucie pieczenia na skórze. Wszystkie są tymczasowe.
Malation (mal-uh-THIGH-on) lotion: Zatwierdzony do leczenia osób w wieku 6 lat i starszych, malation działa poprzez paraliżowanie i zabijanie wszy i ich jaj. Jest to bardzo silny lek, więc należy się upewnić, że:

 • Trzymać lek z dala od oczu innych osób. Jeśli lek dostanie się do oczu, należy natychmiast przepłukać oczy dużą ilością wody przez kilka minut.
 • NIE palić tytoniu podczas stosowania tego leku. Jeśli ktokolwiek w pomieszczeniu pali podczas stosowania tego leku, może dojść do pożaru. Papierosy, cygara i inne przedmioty, które można palić, należy zostawić w innym pomieszczeniu.
 • Lek należy trzymać z dala od płomieni. Malation należy stosować w pomieszczeniach, w których nie ma pieca ani kominka. Ponieważ malation może łatwo wywołać pożar, nawet niezapalone zapalniczki i kuchenki kempingowe NIE powinny znajdować się w pomieszczeniu, w którym będziesz stosować malation. Jeśli używasz malationu na zewnątrz, upewnij się, że NIE pali się ognisko.
 • Wszystkie urządzenia elektryczne wytwarzające ciepło powinny być wyłączone. Stosowanie leku przy włączonej suszarce do włosów, żelazku, lokówce lub grzejniku może wywołać pożar.

Stosowany zgodnie z zaleceniami, malation jest bezpieczny i skuteczny. W trakcie działania może on nieco podrażniać skórę. Niektórym osobom wysuszają się włosy, a skóra może piec lub kłuć. Te efekty uboczne są tymczasowe.

Spinosad zawiesina: Ten lek jest zatwierdzony do leczenia wszawicy głowowej u osób w wieku 6 miesięcy i starszych. Uważa się, że jest bezpieczny i skuteczny, jeśli jest stosowany zgodnie z zaleceniami.
Podobnie jak lotion z iwermektyną:

 • Większość osób musi zastosować ten lek tylko raz.
 • Nie jest konieczne wyczesywanie nitek.

Należy sprawdzić skórę głowy 7 dni po zakończeniu leczenia. Jeśli pojawią się pełzające wszy, należy poinformować o tym dermatologa. Konieczne może być powtórzenie leczenia.

W przypadku stosowania leczenia wszawicy głowowej na receptę, nadal trzeba prać odzież, ręczniki i prześcieradła, których osoba z wszawicą głowową używała od czasu zarażenia się wszawicą głowową. Wszystko należy wyprać w gorącej wodzie.

Może być przepisany, jeśli inne metody leczenia zawiodły lub nie mogą być zastosowane

Szampon z lindanem: Lek ten został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do leczenia wszy głowowych. Zatwierdzony do leczenia wszawicy głowowej, lek ten jest przepisywany, gdy inne metody leczenia nie działają. Szampon z lindanem należy stosować wyłącznie zgodnie z zaleceniami. Może on być toksyczny w przypadku niewłaściwego użycia.

Leczenie wszawicy głowowej w domu
Niezależnie od tego, czy leczenie przeprowadza się w domu, czy u dermatologa, należy również przeprowadzić je w domu. Aby uniknąć kolejnej infestacji, należy wyczyścić następujące przedmioty:

Szczotki i grzebienie

 • Namoczyć grzebienie i szczotki, których używała osoba z wszawicą głowową. Namoczyć je w gorącej wodzie, o temperaturze 130 stopni Fahrenheita lub wyższej, przez 10 minut.

Prześcieradła, poszewki na poduszki, ubrania, koce i ręczniki

 • Umieścić wszystkie rzeczy, które dotykały głowy danej osoby w ciągu ostatnich 2 dni w pralce i wyprać w gorącej wodzie.
 • Wszystkie rzeczy wyprane w pralce wysuszyć w suszarce, używając najgorętszego ustawienia. Suszyć przez co najmniej 10 minut.

Wypchane zwierzęta i poduszki

 • Umieść przedmioty, których nie można prać w pralce, w gorącej suszarce i susz je w najgorętszym ustawieniu przez 20-30 minut.

Inne przedmioty osobiste
Akcesoria do włosów, kaski, słuchawki i inne przedmioty osobiste mogą zostać zarażone wszami głowowymi. Jeśli osoba z wszawicą dotykała któregoś z tych przedmiotów w ciągu ostatnich 2 dni, można zabić wszy na tych przedmiotach przez:

 • Zamknięcie tych przedmiotów w plastikowych torebkach.
 • Umieszczenie plastikowych torebek w zamrażarce na noc lub trzymanie ich zamkniętych przez 2 tygodnie.

Dwa tygodnie to czas potrzebny dorosłym i nowo wyklutym wszom na śmierć, gdy gorąca woda, ciepło suszarki i zamrażanie są niepraktyczne.

Meble, dywany i podłogi

 • Odkurz je dokładnie, aby zebrać wszystkie włosy, które osoba z wszawicą głowową zrzuciła. Każdy człowiek traci zwykle około 50 do 100 włosów dziennie.

Wyniki

Dwa zabiegi (w odstępie 7 do 9 dni) często pozwalają pozbyć się wszy głowowych. Jeśli Twoje dziecko lub ktoś inny w Twojej rodzinie nadal ma wszy głowowe po kilku tygodniach, oznacza to, że leczenie nie zadziałało lub osoba ta ponownie złapała wszy. Należy umówić się na wizytę u dermatologa, aby uzyskać pomoc w pozbyciu się wszy głowowych. Dzięki odpowiedniemu leczeniu można pozbyć się wszy głowowych.

Zdjęcia jaj wszy głowowej wykorzystane za zgodą Journal of the American Academy of Dermatology. (J Am Acad Dermatol 2006; 54(5):909-10)


Piśmiennictwo:
Di Stefani A, Hoffman-Wellenhof R, Zalaudek I, et al. "Letters to the editor: Dermoskopia w diagnostyce i monitorowaniu leczenia pediculosis capitis." J Am Acad Dermatol 2006; 54(5):909-10
.Early J and MacNaughton H. "Ivermectin Lotion (Sklice) for Head Lice." Am Fam Physician. 2014 Jun 15;89(12):984-986.
Frankowski BL, Bocchini JA. "Head Lice." Pediatrics 2010; 126(2):392-403.
Gunning K, Pippitt K, et al. "Pediculosis and Scabies
:
A Treatment Update." Am Fam Physician. 2012 Sep 15;86(6):535-41.
Heymann, WR
.
"Leczenie wszawicy głowowej: Searching for the path of least resistance." J Am Acad Dermatol 2009; 61(2):323-4.
Jones KN, English JC, "Review of Common Therapeutic Options in the United States for the Treatment of Pediculosis Capitis." CID 2003; 36(1):1355-61.
Ko CJ, Elston DM. "Pediculosis." J Am Acad Dermatol 2004; 50(1):1-12Miteva
M, Tosti A. "Hair and scalp dermatoscopy." In Press, J Am Acad Dermatol. 2012; 67(5):1040-8.
U.S. Food and Drug Administration, "Treating Head Lice." FDA Consumer Health Information. July 2009.1-2.
Wszy głowowe: Większość dzieci zaraża się wszawicą głowową przez kontakt głowy z głową.

Wszy głowowe: Porady jak sobie radzić

Wszy głowowe są powszechne, a dzieci łatwo się nimi zarażają w szkole i innych miejscach, w których się bawią. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się wszami głowowymi przez Twoje dziecko.

Naucz dziecko, aby przestało dzielić się rzeczami, które dotykają głowy. Szczotki, grzebienie, akcesoria do włosów, kapelusze, kaski, szaliki, ręczniki, a nawet słuchawki do uszu to dobre miejsce dla wszy głowowych do czasu, aż będą mogły wpełznąć na człowieka.

Gdy ktoś ma wszy głowowe, powiedz dziecku, aby nie dotykało kanap, krzeseł, poduszek, dywanów i łóżek, z których korzysta osoba mająca wszy głowowe.

Jeśli szkoła Twojego dziecka zgłosiła inwazję wszy głowowych, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby wcześnie złapać wszy głowowe.

 • Sprawdź włosy dziecka.
 • Sprawdź przedmioty domowe, które mogą być zarażone wszami i gnidami - ręczniki, dywaniki i pościel.
 • Przyjrzyj się dokładnie ubraniom, które dziecko nosiło w ciągu ostatnich 2 dni, w poszukiwaniu wszy i ich jaj.
 • Powtórz przesłanie, aby nie dzielić się niczym, co dotyka głowy.
 • Powiedz dziecku, aby zaprzestało kontaktu z innymi dziećmi od stóp do głów, dopóki szkoła nie będzie wolna od wszy.

Powiązane zasoby:

Wszy głowoweInformacje
z Centers for Disease Control.

Leczenie wszawicy głowowejInformacje
zdrowotne dla
konsumentów
od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), które obejmują zatwierdzone przez FDA sposoby leczenia wszawicy głowowej.
Piśmiennictwo:
Frankowski BL, Bocchini JA. "Head Lice." Pediatrics 2010; 126(2):392-403
.Ko CJ, Elston DM. "Pediculosis." J Am Acad Dermatol 2004; 50(1):1-12U.
S. Food and Drug Adminstration, "Treating Head Lice." FDA Consumer Health Information. July 2009.1-2.


© 2019 American Academy of Dermatology. Wszelkie prawa zastrzeżone. Reprodukcja lub publikacja surowo zabroniona bez uprzedniej pisemnej zgody. Korzystanie z tych materiałów podlega informacjom prawnym i warunkom użytkowania dostępnym na stronie https://www.aad.org/about/legal.

Powiązane artykuły

Lipomassage

Opatentowana technika wyszczuplająca eliminująca miejscowe złogi i niedoskonałości.

Skolioza kręgosłupa - informacje o leczeniu

Endermolift

Ekskluzywna technika przeciwstarzeniowa oraz wyszczuplająca techniką zagęszczania skóry.

Ulthera

Jest to nowy zabieg, który nie ma odpowiednika wśród znanych dotychczas zabiegów estetycznych. Przeznaczony jest do nieinwazyjnego liftingu twarzy.

Thermolifting

Całkowicie nieinwazyjny zabieg odmładzający, który poprawia kondycję skóry twarzy i ciała. 

Kontakt z redakcją

Telefon: 12 474 82 713

Email: redakcja@youngpeople.pl