Kwas hialuronowy i jego zalety
21 lutego 2014Wiele się ostatnio słyszy o zastosowaniu kwasu hialuronowego w medycynie i kosmetyce. Dlaczego zyskał on taką sławę? Dlaczego wciąż powstają nowe preparaty mające go w swoim składzie? Odpowiedź jest prosta – jest to naturalny składnik, który znakomicie integruje się z naszym organizmem, do tego ma niezastąpione właściwości wiązania wody oraz właściwości odbudowujące niektóre tkanki. Przy tak cennych cechach aż żal byłoby nie wykorzystać tej substancji.
Kwas hialuronowy występuje we wszystkich żywych organizmach, począwszy od drobnoustrojów, a skończywszy na człowieku. Umiejscowiony jest w wolnych przestrzeniach pomiędzy poszczególnymi komórkami skóry właściwej. Wiąże cząsteczki wody, przez co skóra jest jędrna i gładka. W miarę upływu lat jest go w organizmie coraz mniej, skóra traci sprężystość i pojawiają się zmarszczki.
Kwas hialuronowy jest w stanie znacznie zmniejszyć skutki procesu starzenia skóry. Odpowiednio dawkowany i aplikowany pod postacią tabletek, kremów, podskórnych wypełniaczy, itp., może przynieść bardzo korzystne efekty w wyglądzie cery. Wygładzenie zmarszczek, przywrócenie wargom dawnej objętości, przywrócenie naturalnych konturów twarzy, poprawa nawilżenia skóry, znaczny wzrost elastyczności i sprężystości skóry – te i inne efekty można uzyskać stosując kwas hialuronowy. Inną ważną zaletą tej substancji jest podwyższanie odporności skóry oraz eliminowanie podrażnień i zmian skórnych.
Kwas hialuronowy to jednak nie tylko działanie w obrębie komórek skóry. Warto wiedzieć, że substancja ta występuje także w stawach, gdzie jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego nawilżenia chrząstek stawowych i niwelowanie tarcia w stawach. Osobom, które są narażone na problemy ze stawami, na przykład sportowcom, osobom starszym, osobom z otyłością lub nadwagą, często poleca się preparaty z kwasem hialuronowym. Potrafi on w znacznym stopniu poprawić funkcjonowanie stawów, zwalczyć stany zapalne stawów i wzmocnić je.
Kolejną dziedziną, w której ogromną rolę odgrywa kwas hialuronowy jest okulistyka. Substancja ta występuje naturalnie w gałce ocznej. Sole kwasu hialuronowego stosowane są w leczeniu tak zwanego zespołu oka suchego, a także zaćmy, jaskry oraz w chirurgii tylnej części oka.
Jak widać, kwas hialuronowy jest niezastąpioną wręcz substancją pełną drogocennych właściwości. Wielkim jego atutem jest to, iż jest w stu procentach naturalny.
Cenne właściwości kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy to naturalny i bardzo istotny składnik naszej skóry, która zawiera go około 50%, reszta tej substancji występuje między innymi w kręgosłupie, stawach, oczach. Jeśli chodzi o skórę, to właśnie ten naturalny składnik odpowiada w znacznym stopniu za jej wygląd, sprężystość, brak zmarszczek. W młodym organizmie kwasu hialuronowego jest dość dużo, aby stanowił on ochronę przed infekcją skóry, zatrzymywał dostateczną ilość wody, wiązał włókna kolagenowe. Z wiekiem jednak mamy tego kwasu coraz mniej, skóra zaczyna być za mało nawilżona, przez co włókna kolagenowe tracą elastyczność i zanikają, a w konsekwencji pojawiają się zmarszczki.
Z uwagi na swoje cenne właściwości, kwas hialuronowy znajduje zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w medycynie estetycznej oraz w kosmetyce. Ochronne działanie w stosunku do cery wykorzystywane jest poprzez produkcję różnego rodzaju kremów i żeli ochronnych. Tak samo rzecz wygląda, jeśli chodzi o pozostałe oddziaływania kwasu hialuronowego, istnieje cały szereg kosmetyków zawierających ten związek chemiczny, a służących nawilżeniu skóry, przywróceniu sprężystości włókien kolagenowych i w efekcie wypełnieniu zmarszczek. Ze względu na swoje właściwości wiązania wody, jest to jeden z najbardziej wartościowych składników nawilżających. Oprócz kremów dostępny jest również w postaci skoncentrowanego serum.
W medycynie estetycznej wykorzystanie kwasu hialuronowego polega między innymi na podawaniu go w postaci podskórnych zastrzyków w celu ujędrnienia i nawilżenia skóry oraz wypełnienia zmarszczek czy bruzd wokół ust. Stosuje się go także do modelowania konturów twarzy, kształtu policzków czy ust. Do niedawna używano kwasu hialuronowego również do implantów piersi i pośladków, z uwagi jednak na to, że wchłania się on stopniowo do organizmu, okazały się one niezbyt trwałe, co wymagało ponownych zabiegów.
Ta cenna substancja ma też szerokie zastosowanie w leczeniu wielu chorób stawów, takich jak wszelkie zmiany zwyrodnieniowe, zapalenia i uszkodzenia. Od dawna stosuje się ją też z powodzeniem w leczeniu chorób oczu. Ze względu na znakomitą zdolność wiązania wody sprawdza się w tak zwanym zespole suchego oka, czy jako składnik płynu do soczewek kontaktowych, preparatów ochronnych przy zabiegach laserowych i w przypadku innych dolegliwości okulistycznych.