Pozbyć się tatuażu raz na zawsze
21 lutego 2014 Tatuaże to jedna z najstarszych znanych cywilizacji ludzkiej metod upiększania ciała.
Wielkie znaczenie miało to, że nałożenie barwnika miało charakter trwały i na stałe oznaczało daną osobę jako członka określonej grupy społecznej, plemienia czy później konfraterni. W dzisiejszych czasach tatuaże cały czas zachowują swój tradycyjny charakter i są bardzo popularne chociażby w więzieniach, ale ich rozpowszechnienie doprowadziło do tego, że w swojej większości są dzisiaj wyłącznie elementami estetycznymi. Ma to swoje pozytywne i negatywne efekty. Wśród tych ostatnich jest na pewno brak możliwości łatwego poradzenia sobie z tatuażem, jeśli wyjdzie z mody lub nam się po prostu znudzi.
Trwałość tatuaży jest dzisiaj na szczęście zupełnie inną kwestią niż jeszcze chociażby dwadzieścia lat temu. Związane jest to przede wszystkim z rozwojem specjalnych technologii laserowych, dzięki którym możliwe jest dostanie się do tatuażu poprzez warstwę skóry w sposób zarazem skuteczny i bezpieczny. Obie powyższe kwestie niestety mogą być bardzo mocno stopniowane, przez co można stawiać pytania i o bezpieczeństwo zabiegów i o ich skuteczność. Powyższe cechy są niestety w praktyce celami przeciwstawnymi i jeśli chcemy większego bezpieczeństwa, musimy się godzić na trochę mniejszą skuteczność i odwrotnie.
Czy zatem całkowite usunięcie tatuażu i uchronienie się od jakichkolwiek blizn jest możliwe? Tak, jest możliwe, ale tylko w określonych przypadkach. Na szczęście najłatwiej jest sobie poradzić z najmniej estetycznymi rysunkami na ciele, które są robione z czarnych atramentów i nakładane są stosunkowo płytko. Najlepsze metody usuwania tatuaży opierają się o rozgrzewanie barwników, co w przypadku czerni jest banalnie proste. Jeśli jednak mamy do czynienia z jasnymi barwami, są one trudne do odróżnienia od naturalnego pigmentu skóry i skuteczność najbezpieczniejszych metod w ich przypadku bywa umiarkowana.
Zaznaczyć tutaj trzeba, że najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze metody z grona metod laserowych to zabiegi dość długotrwałe, ponieważ trzeba poddawać się ich seriom trwającym od trzech do nawet dziesięciu i więcej powtórzeń przedzielonych czasem na regenerację skóry. Efekt przychodzi stopniowo. Metody bardzo inwazyjne mogą być skuteczne już po pojedynczym zastosowaniu, ale tutaj niestety trzeba się pogodzić z jakimś zbliznowaceniem.