Laserowe leczenie rumieni

Pierwszym objawem klinicznym wskazującym na utrwalone, poszerzone naczynka krwionośne jest ich zaczerwienienie określane też często mianem rumienia naczyniowego. Jego budowa i charakter sprawiają, że wymaga on nie tylko innego leczenia, ale i podejścia terapeutycznego niż ma to miejsce w przypadku popękanych naczynek. Początkowo może zdarzyć się tak, że rumień minie samoistnie, z biegiem czasu na ogół dochodzi jednak do jego utrwalenia i utrzymywania się już na stałe. W rezultacie mamy do czynienia z wyraźnymi i dobrze widocznymi rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, które wyglądają jak drobne, czerwone „nitki”. W skrajnych przypadkach „nitki” przylegają do siebie, a ludzkie oko zaczyna postrzegać je jako jednorodne zaczerwienienie. Istnieje wiele czynników, które sprzyjają rozszerzaniu naczyń. Mówiąc o nich w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na zbyt długie przebywanie na słońcu, nadmierne korzystanie z solarium, a także wiatr, mróz, ciepło i duże wahania temperatury.

Podkreśla się jednak, że rozszerzanie naczyń może być spowodowane również silnymi emocjami, które przeżywamy, a także nadciśnieniem tętniczym. Zagrożone mogą być również osoby długotrwale stosujące miejscowo sterydy zwłaszcza, jeśli dotyczy to twarzy, szyi i dekoltu. Zabiegi pozwalające na skuteczną walkę z rumieniami zazwyczaj wykonywane są przy wykorzystaniu laserów FOTONA. Warto jednak pamiętać, że dobór źródła światła oraz parametrów impulsu musi być dobierany indywidualnie, z uwzględnieniem objawów klinicznych, z którymi zmaga się pacjent. W czasie zabiegu energia świetlna jest pochłaniana przez hemoglobinę, która pośredniczy również w jej zamianie na ciepło podnosząc temperaturę krwi. Gdy wzrost temperatury jest odpowiedni następuje koagulacja i niszczenie ściany naczynia, te zaś po pewnym czasie jest usuwane przez organizm.

Warunkiem wstępnym, który musi zostać spełniony, jeśli chcemy, aby doszło do zabiegu, jest konsultacja, w czasie której lekarz lub kosmetolog dokonuje oględzin zmian naczyniowych i przedstawia możliwości ich usunięcia. Tu warto podkreślić, że efektywna terapia bardzo często składa się nie z jednego, ale z kilku zabiegów wykonywanych w kilkutygodniowych odstępach (zazwyczaj liczba zabiegów waha się od 3 do 5).

Sam zabieg nie jest już tak bolesny, jak miało to miejsce w początkowym okresie wykonywania, pacjent powinien jednak liczyć się z tym, że może odczuwać dyskomfort o różnym stopniu nasilenia i różnym charakterze. Skóra jest jednak znieczulana poprzez nawiew zimnego powietrza, co w istotny sposób pomaga osobom, które się mu poddają. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu skóra zazwyczaj jest zaczerwieniona i rozgrzana, bywa zaś i tak, że możliwy do zaobserwowania jest jej delikatny obrzęk. Objawy te ustępują jednak w ciągu kilku godzin, choć w skrajnych przypadkach mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni.

leczenie rumienia twarzyPrzez kilka dni pacjent może zmagać się również z drobnymi strupkami, w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów zaleca się więc stosowanie specjalnych preparatów z pantenolem i alantoiną. Już w czasie drugiej doby po zabiegu można zresztą zacząć nakładać makijaż, choć nadal należy zwracać baczną uwagę na to, czy nie dochodzi do podrażnienia tych okolic, które są leczone. Pierwsze dni po zabiegu to również w czas, w którym nie zaleca się ani korzystania z sauny, ani intensywnego treningu. U 1-2 procent pacjentów po wykonaniu zabiegu obserwuje się również zmiany barwnikowe (przebarwienia i odbarwienia).

Mają one jednak charakter przejściowy. Zabieg nie może być wykonywany u każdego pacjenta zainteresowanego leczeniem rumieni. Przeciwskazania to przede wszystkim: ciążą i czas karmienia, zaburzenia miesiączkowe, stany zapalne przydatków, zaburzenia pracy tarczycy i nadnerczy, choroby wątroby, stosowanie kosmetyków światłouczulających oraz niektóre leki.

Powiązane artykuły

Lipomassage

Opatentowana technika wyszczuplająca eliminująca miejscowe złogi i niedoskonałości.

Skolioza kręgosłupa - informacje o leczeniu

Endermolift

Ekskluzywna technika przeciwstarzeniowa oraz wyszczuplająca techniką zagęszczania skóry.

Ulthera

Jest to nowy zabieg, który nie ma odpowiednika wśród znanych dotychczas zabiegów estetycznych. Przeznaczony jest do nieinwazyjnego liftingu twarzy.

Thermolifting

Całkowicie nieinwazyjny zabieg odmładzający, który poprawia kondycję skóry twarzy i ciała. 

Kontakt z redakcją

Telefon: 12 474 82 713

Email: redakcja@youngpeople.pl