Blizny i ich leczenie

Istnieje przynajmniej kilka przyczyn powstawania blizn, warto przy tym pamiętać, że bez względu na to, czy mówimy o urazie mechanicznym, termicznym, czy też chemicznym oraz będącym wynikiem zabiegu chirurgicznego, proces gojenia się skóry jest bardzo złożony. To właśnie w czasie jego trwania powstaje blizna, a choć jest to proces w pełni naturalny, jego efekt końcowy często budzi poważny niepokój. Różnorodne zaburzenia mogą niekorzystnie wpływać na proces prawidłowego gojenia się skóry, a ponieważ jest on wieloetapowy i wieloczynnikowy, nietrudno o ich pojawienie się.

Co ważne, problem blizn nie ma wyłącznie charakteru estetycznego, co sprawia, że ich leczeniu poświęca się w ostatnich latach coraz więcej uwagi. Trudno jednoznacznie wskazać na tę metodę leczenia blizn, która przyniesie najbardziej pożądane efekty. Jest to uzależnione przede wszystkim od oceny klinicznej, duże znaczenie ma jednak również wywiad z pacjentem, a także doświadczenie lekarza. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć jednak ocena rodzaju blizny, w czasie jej trwania analizowane jest przy tym nie tylko jej położenie, ale również masa, konsystencja, zabarwienie, zarys, a nawet wrażliwość i aktywność.

Najbardziej klasyczny podział mówi zatem o bliznach dojrzałych, bliznach niedojrzałych oraz bliznach przerosłych i to właśnie między innymi na tej podstawie podejmuje się decyzję o krokach zaradczych. Dynamiczny rozwój medycyny obserwowany w ostatnich latach przyczynia się między innymi do znaczącego zwiększenia skuteczności leczenia blizn. Pacjent musi mieć jednak świadomość tego, że w każdym przypadku metoda powinna być dobierana indywidualnie, może zaś zdarzyć się i tak, że będzie ona stanowiła połączenie kilku sposobów radzenia sobie z bliznami. Wypada pamiętać i o tym, że czas leczenia jest długi, a brak skuteczności może skutkować zmianą stosowanej metody. Istnieje również możliwość nawrotu zmian chorobowych.

Powiązane artykuły

Lipomassage

Opatentowana technika wyszczuplająca eliminująca miejscowe złogi i niedoskonałości.

Skolioza kręgosłupa - informacje o leczeniu

Endermolift

Ekskluzywna technika przeciwstarzeniowa oraz wyszczuplająca techniką zagęszczania skóry.

Ulthera

Jest to nowy zabieg, który nie ma odpowiednika wśród znanych dotychczas zabiegów estetycznych. Przeznaczony jest do nieinwazyjnego liftingu twarzy.

Thermolifting

Całkowicie nieinwazyjny zabieg odmładzający, który poprawia kondycję skóry twarzy i ciała. 

Kontakt z redakcją

Telefon: 12 474 82 713

Email: redakcja@youngpeople.pl