Botox na schorzenia: bruksizm, bóle głowy i nadmierne pocenie się

Chociaż przemysł kosmetyczny używa Botoxu jako środka do pielęgnacji chleba i masła, ma on inną historię. Od lat 80-tych ubiegłego wieku Botox służył do różnych celów medycznych. Po pierwsze, było to leczenie skurczów mięśni.

Bruksizm

Co to jest bruksizm?

Bruksizm to stan, w którym nadmierne szlifowanie zębów i zaciskanie szczęk powoduje szereg problemów medycznych, w tym bóle głowy, zużycie zębów i ból w szczęce.

Stan ten dotyczy około 8-10% osób w Wielkiej Brytanii i może dotyczyć osób, które nie śpią i/lub śpią. Większość przypadków bruksizmu zdarza się podczas snu i w tym przypadku najbardziej prawdopodobną przyczyną jest stres i lęk. Istnieje wiele różnych przyczyn bruksizmu, w tym zaburzenia snu, przyjmowanie pewnych leków (np. niektórych antydepresantów), lęk i depresja oraz choroba Parkinsona.

Należy pamiętać, że najlepszym sposobem na długotrwałe leczenie bruksizmu jest ustalenie przyczyny oszlifowania zębów. Może to obejmować:

  • Zmniejszanie stresu i lęku
  • Przeglądanie i zmiana leków
  • Dodawanie zaburzeń snu
  • Prowadzenie zmian w stylu życia, takich jak zmniejszenie spożycia alkoholu, nikotyny i kofeiny

W pierwszej kolejności należy omówić swoje obawy z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak Botox leczy bruksizm?

Bruksizm występuje, gdy mięśnie w szczęce kurczą się, powodując zaciskanie się szczęki. Kiedy Botox jest wstrzykiwany do niektórych mięśni w szczęce, to tymczasowo blokuje sygnały nerwowe do mięśni, rozluźniając je i zapobiegając szczęki od zaciskania mocno.

Pacjenci mogą doświadczyć ulgi w bruksizmie po leczeniu Botoxem już w ciągu dwóch tygodni i może być on stosowany w leczeniu bruksizmu na jawie i snu.

Regularna kuracja z botoksu na bruksizm może oznaczać, że mięśnie szczęki stają się słabsze i bardziej rozluźnione przez dłuższy czas, więc z czasem możesz potrzebować mniej botoksu.

Jak długo utrzymują się efekty?

Różni się to u poszczególnych pacjentów, ale objawy mogą być łagodzone przez około 4 miesiące.

Czy są jakieś efekty uboczne tego zabiegu?
Mogą wystąpić efekty uboczne związane z leczeniem Botoxem w ogóle, takie jak lekkie siniaki, obrzęk lub zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, co dzieje się po otrzymaniu Botoxu z naszym Botox Aftercare FAQs, w tym możliwe skutki uboczne.

Migreny

Co to jest migrena?

Migreny są znacznie bardziej osłabiające niż zwykłe bóle głowy i mogą powodować silny ból wraz z innymi objawami, takimi jak wymioty, wrażliwość na światło, widzenie dotknięte migającymi światłami i mrowieniem w kończynach.

Przyczyny migreny różnią się znacznie w zależności od osoby i objawy mogą być wywołane przez wszystko, od stresu i lęku do jedzenia niektórych pokarmów, takich jak czekolada. Jednak w wielu przypadkach migreny mogą wystąpić bez wywołania czegoś konkretnego.

Jak Botox leczy migreny?

Botox otrzymał licencję na leczenie migreny od 2010 roku. Został on odkryty jako leczenie migreny, gdy pacjenci cierpiący na ten stan zauważyli poprawę po o Botoxie z innych powodów.

Chociaż nie wiadomo, dlaczego i jak Botox może pomóc w łagodzeniu migreny, badania wykazały, że substancja pomaga zmniejszyć ekspresję niektórych dróg bólu.

Miejsce wstrzyknięcia preparatu będzie zależało od poszczególnych pacjentów, ale trzy najczęstsze i najbardziej skuteczne punkty to:

  • Nad brwiami
  • U podstawy czaszki

Jak długo utrzymują się efekty?

Efekty trwają zazwyczaj około 3 - 4 miesięcy, ale mogą się różnić w zależności od pacjenta.

Czy są jakieś efekty uboczne tego zabiegu?

Niektórzy pacjenci doświadczają bólu szyi po Botoksie jako leczenie migreny. Inne, mniej powszechne efekty uboczne obejmują sztywność i osłabienie mięśni. Jeśli jednak leczenie jest prowadzone przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza to skutki uboczne są znacznie mniej prawdopodobne.

Nadmierne pocenie się

Nadmierne pocenie się, zwane również nadpotliwością, może wpływać na pewność siebie i być bardzo niewygodne. Botoks jest skuteczny w leczeniu nadmiernej potliwości poprzez blokowanie zakończeń nerwowych. Oznacza to, że wiadomość nigdy nie dostaje się od zakończeń nerwowych do gruczołów potowych. W związku z tym gruczoły nie produkują potu.

Wyniki mogą trwać do 6 miesięcy po jednym 30-minutowym zabiegu.

Powiązane artykuły

Lipomassage

Opatentowana technika wyszczuplająca eliminująca miejscowe złogi i niedoskonałości.

Skolioza kręgosłupa - informacje o leczeniu

Endermolift

Ekskluzywna technika przeciwstarzeniowa oraz wyszczuplająca techniką zagęszczania skóry.

Ulthera

Jest to nowy zabieg, który nie ma odpowiednika wśród znanych dotychczas zabiegów estetycznych. Przeznaczony jest do nieinwazyjnego liftingu twarzy.

Thermolifting

Całkowicie nieinwazyjny zabieg odmładzający, który poprawia kondycję skóry twarzy i ciała. 

Kontakt z redakcją

Telefon: 12 474 82 713

Email: redakcja@youngpeople.pl