Zaskakujące fakty na temat skóry!

Oto kilka interesujących faktów na temat skóry. Oto dlaczego zainteresowałam się tym tematem. Po pierwsze, lubię się uczyć. Nawet jeśli wydaje się to nieistotne, może przypominać o tym, czego się nie spodziewamy. Jeśli temat jest interesujący, lubię dodać do rozmowy jakiś ciekawy fakt. Drugą zaletą jest po prostu przewaga wiedzy nad niewiedzą. Może być łatwiej zdiagnozować i rozwiązać problemy, jeśli znamy swoją skórę, włosy i paznokcie. Mnie zaskoczyły, a może zaskoczą i Ciebie. Zapraszam!

Przeczytaj również: Jak dbać o swoje naturalne włosy

kobieta

Kilka ciekawych faktów o skórze

  1. Największym organem w ludzkim ciele jest skóra. Odpowiada ona za 15% masy ciała człowieka. U dorosłej osoby o średnim wzroście zajmuje powierzchnię 2 metrów kwadratowych.
  2. Różne obszary ciała mają różną grubość skóry. Najgrubsza jest stopa. Jej grubość wynosi około 1,5 mm. Skóra na powiekach jest najcieńsza o 0,02 mm.
  3. Skóra składa się z wielu warstw. Naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna to trzy warstwy skóry. Naskórek, czyli warstwa zewnętrzna, z którą mamy do czynienia na co dzień, stanowi barierę pomiędzy głębszymi warstwami a środowiskiem. Skóra właściwa znajduje się w środku, natomiast tkanka podskórna na dole. Zbudowana jest z komórek tłuszczowych, kolagenu.
  4. Co to jest "gęsia skórka"? Jest to skurcz mięśni znajdujących się u podstawy mieszków włosowych. O ile każdy wie, że gęsia skórka jest wynikiem działania zimna, o tyle mało kto wie, jak do niej doszło. Ten biologiczny stan jest wynikiem milionów lat ewolucji. Nasi przodkowie byli bardziej owłosieni od nas i bronili się w ten sposób przed zimnem. Znaczny spadek temperatury powodował skurcz mięśni w mieszkach włosowych włosów. To z kolei prowadziło do wyprostowania włosów na naszych ciałach. Ogrzane powietrze było uwięzione pomiędzy włosami. Dzięki temu mogła zachodzić funkcja termoregulacyjna skóry.
  5. Tylko kilka procent kurzu w naszych domach to martwe komórki skóry. Każdy człowiek traci je w tempie około 30 000 na godzinę. Ważne jest, aby czyścić naszą pościel, ponieważ nasze ciała spędzają na niej dużo czasu.
  6. Nie jesteś samotną wyspą. W twoim ciele znajduje się około 1000 rodzajów bakterii, z czego ponad milion na cm kwadratowy. Mogą one zostać zregenerowane w ciągu kilku godzin po solidnym oczyszczeniu. Ślad bakteryjny, który zostawiamy po dotknięciu powierzchni, może trwać nawet dwa tygodnie.
  7. Kolor naszej skóry zawdzięczamy melaninie. Melanina jest produkowana przez melanocyty (komórki, które ją wytwarzają). Każdy człowiek ma jej tyle samo. Różna aktywność melanocytów jest odpowiedzialna za różne kolory skóry. Największe zróżnicowanie koloru skóry u człowieka wynika z adaptacji do promieniowania UV o różnym natężeniu.
  8. Albinizm spowodowany jest nieprawidłową produkcją melaniny. Jest jej za mało. Melanizm, który pochodzi od greckiego melanos, czyli czarny, jest zjawiskiem odwrotnym. Jest to sytuacja, w której mamy do czynienia ze zwiększoną ilością czarnego pigmentu.
  9. Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry. Jest to powszechna choroba skóry, która dotyka większość ludzi, gdyż około 90% dotkniętych nią osób to młodzież.
  10. Proces pełnej regeneracji trwa około dwóch tygodni w przypadku skóry twarzy. W przypadku całego ciała trwa to około miesiąca. Proces ten można przyspieszyć stosując odpowiednie kosmetyki i preparaty stymulujące regenerację skóry.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ciekawe fakty o skórze były dla Ciebie interesujące i że ich czytanie przyniosło Ci tyle samo przyjemności co pisanie.

Powiązane artykuły

Lipomassage

Opatentowana technika wyszczuplająca eliminująca miejscowe złogi i niedoskonałości.

Skolioza kręgosłupa - informacje o leczeniu

Endermolift

Ekskluzywna technika przeciwstarzeniowa oraz wyszczuplająca techniką zagęszczania skóry.

Ulthera

Jest to nowy zabieg, który nie ma odpowiednika wśród znanych dotychczas zabiegów estetycznych. Przeznaczony jest do nieinwazyjnego liftingu twarzy.

Thermolifting

Całkowicie nieinwazyjny zabieg odmładzający, który poprawia kondycję skóry twarzy i ciała. 

Kontakt z redakcją

Telefon: 12 474 82 713

Email: redakcja@youngpeople.pl