Największe obawy kobiet związane z porodem

Mieć dziecko to radosna okazja. Ale oczekiwanie na poród może być nerwowe. Mimo że istnieje wiele nieprzydatnych horrorów, które mogą wzmocnić Twoje nerwy, istnieją również pewne aspekty porodu, które nie są tak szeroko dyskutowane, jak powinny.

Może się wydawać, że łatwiej jest pozostać w zaprzeczeniu tego, co się z tym wiąże, ale brak jasnego zrozumienia tego, co może się wiązać z pracą, może jeszcze bardziej podkreślić to doświadczenie. Natomiast przygotowanie się może pomóc poczuć większą kontrolę i zminimalizować obawy. Co zatem musisz wiedzieć?

Jak bardzo będzie bolało?

W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez Health & Aesthetics stwierdzono, że ponad połowa największych obaw kobiet związanych z porodem to ból.

Nie możemy udawać, że poród nie jest bolesny, bo nie bez powodu nazywa się to porodem. Jednak niektóre metody, takie jak techniki oddechowe, kąpiel, zmiana pozycji i poproszenie partnera o wykonanie masażu, mogą pomóc w uporaniu się z bólem związanym z przedwczesnym porodem i poczuciu większego odprężenia.

Wiele kobiet decyduje się również na przyjmowanie leków przeciwbólowych. Badanie z 2018 r. wykazało, że 71% kobiet w ciąży otrzymuje znieczulenie zewnątrzoponowe lub inne znieczulenie kręgosłupa w celu złagodzenia bólu podczas porodu. Znieczulenie zewnątrzoponowe znieczula nerwy przenoszące sygnały bólowe z kanału rodnego do mózgu przez anestezjologa.

Istnieją jednak pewne możliwe skutki uboczne, takie jak trudności z oddawaniem moczu, spowolnienie drugiego etapu porodu oraz uczucie słabych i ciężkich nóg.

Niezależna położna Tina Perridge, powiedziała: "Jedynym środkiem przeciwbólowym, który jest w 100% skuteczny, jest epidural. Jeśli nie jest ono skuteczne, należy poinformować o tym anestezjologa, aby mógł je naprawić. Inne formy uśmierzania bólu nie usuwają całkowicie tych wrażeń, ale pomagają kobiecie sobie z nimi poradzić".

Kobiety mogą wypróbować alternatywne metody, takie jak hipnoza i homoeopatia lub urodzić się naturalnie.

Czy będę kał na oczach ludzi?

Coś, co nie jest szeroko dyskutowane, to fakt, że wypychając dziecko, możesz przypadkowo wydalić. Pamiętaj, że to jest bardzo powszechne i nie będzie fazować personelu medycznego.

"Ciało bardzo wygodnie próbuje opróżnić jelito dolne przed porodem, a wiele kobiet zgłasza na początku luźne stołki", powiedziała Tina.

Prawie jedna osoba na dwanaście stwierdziła, że najbardziej boi się niespodziewanych wypróżnień podczas porodu. Podczas gdy tylko 2% obawiało się o ich pojawienie się podczas porodu.

Tina dodała: "Głowa dziecka przesuwa się w dół kanału porodowego i uciska odbyt, dzięki czemu pozostała tam kupa zostanie wypchnięta tuż przed narodzinami dziecka. Jest to całkowicie normalne i położne są bardzo zadowolone, ponieważ oznacza to, że dziecko urodzi się wkrótce".

Jaki będzie proces odzyskiwania?

Co dziesiąta badana najbardziej bała się procesu powrotu do zdrowia po porodzie, który trwa średnio od sześciu do ośmiu tygodni. Urodzenie wymaga dużej ilości energii, a Twoje ciało będzie potrzebowało czasu na wyleczenie się z tego urazu. Ale jest kilka sposobów na złagodzenie objawów.

Rekha powiedział: "Oprócz dbania o swoje dziecko, zadbaj o siebie, odpoczywając i nie popychając się zbyt mocno. Regularnie zgłaszaj się do lekarza, aby upewnić się, że wyzdrowiejesz, zwłaszcza jeśli martwisz się o swoje zdrowie".

Po porodzie, przez okres do sześciu tygodni, będzie występować krwawienie z pochwy i wypływ, znany jako lochia. Krwawienie jest często najsilniejsze przez pierwsze trzy do dziesięciu dni. Dopóki nie stanie się ono lżejsze, używaj podkładek maxi i unikaj tamponów. Jeśli krwawisz przez więcej niż jeden płatek co godzinę lub masz duże zakrzepy, skontaktuj się z lekarzem.

Aby ukoić bolące piersi, umieść na nich okład z lodu lub podkładkę grzewczą. Możesz je również delikatnie masować i zadbać o to, by Twój biustonosz był wygodny. Aby zapobiec lub leczyć popękane brodawki sutkowe, stosuj krem lanolinowy - jeśli jesteś karmiona piersią i używasz wkładek karmiących, zmieniaj je przy każdym karmieniu.

Potrzeba od sześciu do ośmiu tygodni, aby macica mogła zmniejszyć się do rozmiarów sprzed ciąży. Może to powodować skurcze, które z czasem się zmniejszają, ale do tego czasu zapytaj swojego lekarza o bezpieczne leki przeciwbólowe. Gorący kompres lub butelka z wodą mogą pomóc w złagodzeniu bólu.

Łzy są częste przy porodzie, zwłaszcza u pierwszych mam. Przy odpowiednim leczeniu łzy często goją się w ciągu siedmiu do dziesięciu dni, ale mogą być obolałe jeszcze przez kilka tygodni. Zaatakowane miejsce można jednorazowo ukoić okładami z lodu nawet przez 20 minut. Aby uniknąć pogorszenia stanu rozdartej skóry i utrzymania wszelkich szwów w czystości, należy używać butelki z letniej wody do płukania po przejściu do łazienki, zamiast papieru toaletowego. Należy również unikać uciążliwego wysiłku przez dwa tygodnie po porodzie.

Istnieją cztery różne rodzaje rozdarcia krocza, różniące się stopniem ciężkości, w tym:

  • rozdarcie krocza pierwszego stopnia. Powodują one pewien dyskomfort, ale zazwyczaj nie wymagają szwów i goją się same.
  • rozdarcie krocza drugiego stopnia. Leczenie trwa nieco dłużej i często potrzebne są szwy.
  • rozdarcie krocza trzeciego stopnia. Występują one w głębszych warstwach pochwy i mięśni. Do naprawy tych łez może być konieczne znieczulenie lekarza. Odzyskanie sił jest często bardziej bolesne i niewygodne.
  • rozdarcie krocza czwartego stopnia. Są to głębokie łzy, które mogą prowadzić do wypadnięcia i dna miednicy. Ale to są najmniej powszechne łzy.

Jak to zmieni moje ciało

W sondażu co dziesiąta kobieta stwierdziła, że jej największym lękiem przed porodem są zmiany, jakie wprowadzi do jej organizmu.

"Byłoby nierealne wierzyć, że twoje ciało nie zmieni się po ciąży", kontynuowała Rekha. "Przygotuj się na to i staraj się nie naciskać na siebie, by szybko schudnąć w ciąży, daj sobie czas. Bądź dumna z tego, co osiągnęło twoje ciało."

Hormony ciążowe często powodują, że włosy są gęste i lśniące, ale niestety, trzy do czterech miesięcy po porodzie, możesz szybko stracić włosy. Choć może się to wydawać przerażające, Twoje włosy wracają do stanu sprzed ciąży i powinny wrócić do normy w ciągu sześciu do dwunastu miesięcy. Istnieją sposoby, aby to zminimalizować, np:

  • przyjmowanie prenatalnych suplementów witaminowych
  • unikać wystawiania włosów na działanie chemikaliów i ciepła
  • tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Naciąganie skóry w czasie ciąży może prowadzić do powstawania rozstępów, które z czasem często zanikają. Utrzymanie zdrowej wagi podczas ciąży może je zminimalizować, a niektóre kremy twierdzą, że je zmniejszają, ale niewiele jest na to dowodów.

Tina dodała: "W kroczu, brzuchu i piersiach mogą pojawić się pewne zmiany, które mogą, ale nie muszą zostać przywrócone w dłuższej perspektywie. Ponadto, przez okres po porodzie, szkielet pozostanie nieco luźny, więc miednica może pozostać przez jakiś czas nieco większa, podobnie jak żebra i stopy. Czasami buty przed ciążą nie czują się zbyt komfortowo."

Po urodzeniu dziecka poziom estrogenu spada, co może powodować suchość pochwy. Ponieważ karmienie piersią utrzymuje niski poziom estrogenu, możesz odczuwać suchość przez cały czas karmienia piersią. Ale jeśli nie karmisz piersią, suchość zazwyczaj poprawia się w ciągu kilku tygodni.

Rekha powiedział: "Suchość może powodować ból podczas stosunku. Kiedy jesteś gotowy do seksu ponownie, spróbuj użyć naturalnych smarów i nawilżaczy pochwy, aby tymczasowo złagodzić suchość. Jednakże, zaleca się unikać seksu przez sześć tygodni po porodzie."

Urodzenie dziecka może również powodować utratę elastyczności, co może prowadzić do nietrzymania moczu i stolca, bolesności pochwy, infekcji i zakłóceń w spełnieniu seksualnym.

Tina powiedziała: "Pochwa może być trochę bardziej otwarta na początku, ale przy dobrym wyzdrowieniu, ustatkuje się z powrotem. Czasami wargi sromowe i krocze (obszar pomiędzy odbytem a sromem) mogą wyglądać nieco inaczej. Dobre ćwiczenia dna miednicy zapewnią, że dno miednicy zachowa swój ton, a pochwa będzie czuć się bardziej normalnie".

Jeśli objawy te nie ulegną poprawie, należy rozważyć terapie zalecane przez lekarza i unikać próbowania niebezpiecznych dla zdrowia haków i naturalnych środków zaradczych z nieuzasadnionym skutkiem.

Rekha wyjaśniła: "Odmłodzenie pochwy, znane jako Femilift, wykorzystuje laser do stymulowania wzrostu kolagenu w ścianie pochwy, aby złagodzić utrzymującą się i niezwykle niewygodną suchość oraz wzmocnić mięśnie miednicy.

"Kiedy trzy zabiegi są przeprowadzane w czterech do sześciu tygodniowych odstępach, wyniki mogą trwać do dwóch lat. Ale ta procedura nie jest odpowiednia dla kobiet karmiących piersią lub w ciąży."

Chociaż istnieje wiele wspólnych aspektów porodu, nie ma dwóch takich samych porodów. Niektóre mamy mówią, że zapominają o bólu, a inne nie. Jednak przygotowanie się do tego, co może się zdarzyć, może wyeliminować element zaskoczenia i pomóc zachować spokój.

Powiązane artykuły

Lipomassage

Opatentowana technika wyszczuplająca eliminująca miejscowe złogi i niedoskonałości.

Skolioza kręgosłupa - informacje o leczeniu

Endermolift

Ekskluzywna technika przeciwstarzeniowa oraz wyszczuplająca techniką zagęszczania skóry.

Ulthera

Jest to nowy zabieg, który nie ma odpowiednika wśród znanych dotychczas zabiegów estetycznych. Przeznaczony jest do nieinwazyjnego liftingu twarzy.

Thermolifting

Całkowicie nieinwazyjny zabieg odmładzający, który poprawia kondycję skóry twarzy i ciała. 

Kontakt z redakcją

Telefon: 12 474 82 713

Email: redakcja@youngpeople.pl